Data publikacji w serwisie:

Zdążyć z pomocą

Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego
Gwałtownie rosnące potrzeby studentów sprawiły, że władze UAM postanowiły rozszerzyć pomoc psychologiczną dostępną w ramach uczelni. Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego, mieszcząca się w DS Hanka, rozbudowuje zespół, by zdążyć z pomocą na czas.

Pandemia COVID-19 i towarzyszący jej kryzys zdrowia psychicznego pokazały, że zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego z nas. Już teraz depresja należy do jednej z czterech najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a eksperci WHO przewidują, że za 8 lat stanie pierwszą najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie.

Ludzie od zawsze musieli radzić sobie z wieloma wyzwaniami, ale dziś świat staje się coraz bardziej wymagający, zwłaszcza wobec młodych ludzi. Ich naturalny rozwój psychiczny może nie nadążać za rozwojem technologicznym i zawodowym w sytuacji, kiedy coraz trudniej jest nawiązywać bliskie relacje.

Od jesieni zeszłego roku zespół Poradni Rozwoju i Wsparcia Psychicznego zyskał dwóch nowych etatowych pracowników – kierownik Agatę Kaźmierską, a także psychologa i osobę odpowiedzialną za kontakt – Marię Rutę-Piosik. Poradnia nawiązała także współpracę z lekarzem psychiatrą oraz kilkoma psychologami i psychoterapeutami. Wszystko po to, by pomóc jak największej liczbie potrzebujących.

– Mamy sporo zgłoszeń i zapytań. Staramy się, żeby terminy były jak najkrótsze, ale są miesiące, kiedy trudno jest umówić się na konsultację w ciągu kilku dni czy tygodni, ponieważ mamy kolejki oczekujących. Staramy się rozszerzać naszą działalność, ale widzimy, że ciągle potrzeby są coraz większe – informuje Agata Kaźmierska, psycholog kliniczna i psychoterapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym.

Misją poradni jest odpowiedź na wszystkie potrzeby wsparcia i rozwoju kompetencji psychologicznych oraz stosunkowo szybkie udzielenie pomocy. Cel ten jest szczególnie ważny w sytuacji, kiedy na wizytę do psychoterapeuty lub psychiatry w ramach NFZ trzeba czekać miesiące, a nawet dłużej. Pozostaje leczenie odpłatne, ale nie każdego na to stać, zwłaszcza studentów. Bardzo długi okres oczekiwania może prowadzić do pogłębienia problemów, bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić kontynuowanie nauki czy pracy.

Informacje o tym, jak można zapisać się do specjalisty w Poradni znajdują się na stronie Poradni w Intranecie: https://uam.sharepoint.com/sites/PoradniaRozwojuiWsparciaPsychicznego/SitePages/Godziny-funkcjonowania-Poradni.aspx

Cały artykuł czytaj na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota