Data publikacji w serwisie:

Życie Uniwersyteckie. Lipiec-sierpień 2020

Nowy numer "Życia Uniwersyteckiego" ukazał się na chwilę przed rozpoczęciem akademickich wakacji. Tym razem jeszcze więcej artykułów o nauce i naukowcach.

Rozpoczynamy tematem, którym żył Uniwersytet - po kilku miesiącach kampanii prowadzonej w czasie pandemii, elektorzy UAM wybrali nowego Rektora. Po raz pierwszy w historii UAM stanowisko to objęła kobieta, prof. Bogumiła Kaniewska.

Nie każdy z pracowników zagląda do Intranetu działającego już od marca. Do korzystania z nowej platformy chmurowej, na której znajdują się niezbędne dla studentów i pracowników dane zachęca prorektor UAM, prof. Marek Nawrocki.

UAM jest pierwszą polską jednostką w historii, która rozpoczyna własny projekt badań w Grecji. Jest to możliwe dzięki prężnej działalności nowej jednostki - Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach, kierowanej przez prof. Janusza Czebreszuka.

Jubileusz stulecia Uniwersytetu Poznańskiego stał się inspiracją do zainteresowania się naukowców antysemityzmem  na uczelni w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Historyk prof. Rafał Witkowski, który razem z prof. Maciejem Michalskim bada zjawisko mówi jasno: “Poznanie tego fragmentu przeszłości było naszym obowiązkiem, spóźnionym o jedną czy dwie dekady”.

Prof. Mariusz Jaskólski dostarczył nowe narzędzie specjalistom od wspomaganego strukturą projektowania leków, zajmującym się m.in. COVID-19. Pomoże ono badaczom lepiej zrozumieć koronawirusa. Smog to codzienność wielu polskich miast. Jakie urządzenia filtrujące i kiedy warto używać - radzi prof. Robert Pietrzak z Wydziału Chemii.

Prof. Maria Beisert mówi o sobie - zmarnowany prawnik. Skończyła prawo, a potem psychologię - wiedziała już wtedy, że interesuje ją bardziej życie intrapsychiczne człowieka niż jego zachowanie. Stąd już niedaleka droga do seksuologii. Polecamy ciekawy wywiad z panią profesor.

Nie bezwzględna rywalizacja a współpraca jest silniejszym motorem życia na Ziemi. Tajemnice podziemnych sieci życia odkrywa biolog prof. Władysław Polcyn. Okazuje się, że wiele możemy nauczyć się od roślin, grzybów i bakterii.

Coraz więcej złych słów, a nawet czynów doświadczają medycy i przedstawiciel innych zawodów. Dlaczego w czasie pandemii problem narasta mówi prof. Eliza Grzelak z IKE. Prowadzenie zajęć dydaktycznych i egzaminowanie w Internecie jest olbrzymim wysiłkiem dla nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów - o tym, jak Uniwersytet radzi sobie z wyzwaniem pisze Prorektorka, prof. Beata Mikołajczyk.

Czy telefonia piątej generacji to zagrożenie czy nowe możliwości? Tajemnice nowej technologii przybliża prof. Witold Hołubowicz z Wydziału Fizyki.

Maria Królska opowiedziała nam o 30. latach, jakie poświęciła na prowadzenie kultowej stołówki w dawnym Collegium Historicum. To już koniec miejsca, w którym jadali zarówno zwykli poznaniacy, jaki i znane osobistości, a wśród nich Margaret Thatcher.

Oczywiście to tylko wybrane materiały z nowego numeru miesięcznika Życie Uniwersyteckie. Warto sprawdzić, co kryje się  w środku.

Czytaj nowe Życie Uniwersyteckie!

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota