Data publikacji w serwisie:

Życie Uniwersyteckie. Luty 2020

W lutowym numerze Życia Uniwersyteckiego szczególnie polecamy wywiady z naukowcami. O wadach systemu punktowego na uniwersytetach, który prowadzi do patologii opowiada prof. Jerzy Marian Brzeziński z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM.

Spalenia protestacyjne jako demonstracyjne akty niezgody są tematem książki wyróżnionej Nagrodą Tadeusza Kotarbińskiego. Dlaczego po napisaniu tej pracy nic nie będzie już takie samo mówi jej autor, prof. Grzegorz Ziółkowski z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM w rozmowie z prof. Bogumiłą Kaniewską. Warto też przeczytać, jak to się stało, że ks. prof. Adam Sikora z Wydziału Teologicznego, który przełożył Torę na język kaszubski, zaczął karierę tłumacza w wieku sześciu lat.

Kilka stron poświęciliśmy młodym naukowcom - filozofowi dr. Dawidowi Rogaczowi, prawniczce dr Martynie Kusak oraz geografowi dr Michałowi Rzeszewskiemu i ich wyróżniającym się badaniom. Piszemy o naukowcu z Grecji - prof. George Papanikolaou z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach (jednej z uczelni wchodzącej w skład konsorcjum EPICUR) kształcił się w poznańskim Technikum Łączności, jego zdaniem najważniejszej szkole życia.

UAM po raz kolejny okazał się najbardziej eko wśród polskich uczelni. O tym, co trzeba zmienić, by stał się równie “zielony” jak czołowe światowe uniwersytety mówi prof. Andrzej Mizgajski z Wydziału Nauki Geograficznych i Geologicznych UAM.

Sukces filmu “Boże ciało komentuje filmoznawca prof. Mikołaj Jazdoń. Natomiast Agnieszka Zielińska, absolwentka UAM i Miss Polonia opowiada o pasji do prawa. Przypominamy również wydarzenie sprzed 30 lat - przejęcie budynku KW PZPR przez studentów. Dziś w dawnym Collegium Historicum mieści się między innymi nasza redakcja.

Najnowszy numer Życia Uniwersyteckiego można pobrać ze strony Uniwersyteckie.pl