Data publikacji w serwisie:

Życie Uniwersyteckie. Marzec 2020

Zbliża się wiosna, w nowym marcowym numerze naszego czasopisma znalazło się miejsce na trochę zieleni. Piszemy o bezpiecznej dla środowiska zielonej chemii i o tym dlaczego eko nie zawsze jest ekologiczne, a także prezentujemy projekt fotograficzny „Eco Future” IKE UAM.

Życie Uniwersyteckie - w marcowym numerze debiutuje zielona chemia prof. Bogumiła Bryckiego z Wydziału Chemii, a dokładnie gemini surfaktanty, które wykorzystuje się w walce z rakiem, grypą, epidemią i korozją. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego eko to nie zawsze ekologia. Jedno jest pewne – zawsze warto oszczędzać wodę i energię.

Prorektor prof. Beata Mikołajczyk pisze o tym, jak badaczki UAM zdobywają granty na badania naukowe. Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk z Wydziału Anglistyki opowiada o misji uniwersytetu i fonologicznej pasji, a prof. Piotr Korduba z Instytutu Historii Sztuki o ojcowskiej miłości zapisanej w 33 rysunkach.

Dr inż. Marcin Gogolewski z Wydziału Matematyki i Informatyki przekonuje, że telefony komórkowe są skarbnicą wiedzy o nas samych, dr Karolina Ruta-Korytowska wprowadza w świat i kulturę osób głuchych. Senator Marcin Bosacki wspomina lata, kiedy studiował historię na UAM i akcję „odbicia” siedziby poznańskiego KW PZPR. Emilia Kiereś opowiada o tym, jak chciała tylko pracować blisko książek, a raptem została tłumaczką, pisarką i ilustratorką. Karolina Nadolska, biegaczka ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM wyjaśnia, co to znaczy być wyczynowym sportowcem.

Oczywiście to wszystko. Nowy numer miesięcznika Życie Uniwersyteckie do pobrania na stronie Uniwersyteckie.pl.