Ponad 3 miliony złotych Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy na badania naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekty badawcze o najwyższej wartości dla polskiej humanistyki oraz kultury narodowej zostały wybrane z pośród 249 wniosków złożonych w konkursie na realizację projektów w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki, moduł „Dziedzictwo narodowe”. Ogólnie do finansowania zakwalifikowano 28 najlepszych projektów na łączną kwotę 30 984 232 zł.
Oto lista projektów badawczych UAM, które uzyskały finansowanie MNiSW:
- Wydział Historyczny: Inwentaryzacja zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie: starodruki z Kolekcji Seminaryjnej Biblioteki Katedralnej i nowo odnalezione dokumenty papierowe konsystorza gnieźnieńskiego z XV i pocz. XVI w.
- Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej: Edycja tekstów pięciu apokryfów staropolskich. „Sprawa chędoga o męce Pana Chrystusowej”, „Ewangelia Nikodema”, „Historia Trzech Króli” „Żywot św. Anny, „Historyja barzo cudna”.
- Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej: Polemika (krytyczno) literacka w Polsce - między studium przypadku a historią literatury. Edycje krytyczne.
W ramach modułu Dziedzictwo narodowe wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, obejmujące:
- projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych,
- projekty stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym.