Data publikacji w serwisie:

Nauka jest inspirująca!

- Chcemy Wam pomóc stać się światowej klasy naukowcami – tak Prorektor ds. kształcenia prof. UAM Beata Mikołajczyk zachęca najlepszych maturzystów, którzy rozpoczęli właśnie studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, do wzięcia udziału w przygotowanym specjalnie dla nich programie. Składa się z czterech elementów. Już ruszył konkurs grantowy pod hasłem BEST STUDENT GRANT. To program dla tych, którzy zaczynając studia, marzą o własnych badaniach, widzą siebie jako naukowca i chcą otrzymać własny grant.

- Nie bójcie się pisać własnych projektów – zachęca prorektor, podkreślając, że mogą to być proste, pierwsze próby. W tym konkursie można zdobyć 5 tyś. zł na pierwsze badania, z czego 30 % stanowić będzie rodzaj wynagrodzenia dla autora za wysiłek badawczy. Można będzie też dzięki tym środkom skorzystać z warsztatów i seminariów związanych z przedmiotem badań. W tym roku przyznanych zostanie 10 grantów. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 grudnia. Projekty badawcze studentów oceni kapituła, którą w środę 18 października powołał Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. W jej skład weszli uznani w kraju i na świecie naukowcy prof. dr hab. Mariusz Jaskólski, prof. dr hab. Magdalena Piorunek, prof. UAM dr hab. Ewa Skwara, prof. dr hab. Ryszard Naskręcki prof. UAM dr hab. Justyna Wiland-Szymańska oraz Agnieszka Palacz, dr Agnieszka Kamisznikow i dr Marek Sobczak. Kapitule przewodniczy prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk.


Kolejną propozycją dla najlepszych jest Best Student Camp. Planowana na wrzesień przyszłego roku letnia szkoła dla 30 wyróżniających się studentów I i II roku. Uczestnicy pracować będą w dwóch grupach: humanistyczno – społecznej oraz reprezentującej nauki przyrodnicze i ścisłe. Poznają metodologię badań, będą mieli możliwość zapoznania się z akademickim językiem angielskim nauczą się przygotowywać naukowe prezentacje, a także spotkają się z naukowcami, którzy po studiach w Uniwersytecie zrobili karierę za granicą – nazwiska na razie pozostają tajemnicą.

Dla najlepszych maturzystów przygotowano także propozycje pod hasłem BEST STUDENT LAB, czyli możliwość skorzystania z pracy z najlepszymi naukowcami w licznych uniwersyteckich laboratoriach, a także BEST STUDENT LANGUAGE, ofertę poszerzenia znajomości języków nie tylko angielskiego.
- Dzięki tym propozycjom możecie osiągać świetne wyniki w nauce i rozwijać swoje pasje – zachęcała podczas spotkania z nowo przyjętymi najlepszymi maturzystami Prorektor prof. Beata Mikołajczyk (spotkanie odbyło się 11 października). W tym roku studia w UAM rozpoczęło 250 takich abiturientów – Bo nauka to talent i ciężka praca, ale nauka jest także inspirująca – dodała prorektor.