Data publikacji w serwisie:

Chór Kameralny UAM śpiewa dla nas już od 25 lat!

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza i dr Joanny Piech-Sławeckiej, wyśpiewał właśnie 25 urodziny! Zespół od samego początku łączy wokół wokalnej pasji nie tylko studentów UAM, ale także wszystkich, którzy cenią sztukę chóralną i chcą rozwijać swoje umiejętności. 21 października 2017 r., o godz. 19:00 w Auli UAM, odbył się Koncert Jubileuszowy - kameraliści wykonali utwory z minionych lat działalności. Nie zabrakło wspólnego z byłymi chórzystami wykonania kultowych Pieśni chasydzkich Gila Aldemy, była też okazja do wysłuchania prawykonania specjalnie na tę uroczystość napisanego cyklu motetów Laudate Pueri autorstwa Martina Palmeriego. Na scenie z chórzystami stanęli muzycy z Polski, Włoch i Argentyny, a także tancerze Tango Atelier z Poznania.

Siłą Chóru Kameralnego UAM jest jego różnorodność – chór wykonuje muzykę wszystkich epok: utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne. Śpiewa w kilkunastu językach, nieustannie jednak popularyzuje muzykę polską. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, jest też laureatem przeglądów, m.in. w Międzyzdrojach, Suwałkach, w Llangollen (Wielka Brytania), na Malcie, w Wiedniu, w Busan (Korea Południowa) i w Oslo. Zespół co dwa lata organizuje dla UAM Międzynarodowy Festiwal „Universitas Cantat” dedykowany chórom i orkiestrom uczelnianym, w ramach którego od roku 1998 w wielkopolskich salach koncertowych wybrzmiało ponad sto chórów z całego świata, a współczesna polska literatura muzyczna wzbogaciła się o kilkanaście prawykonań wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych.
Chór Kameralny UAM wiele podróżuje – koncertował w Czechach, Francji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, na Malcie, w Niemczech, na Słowacji, w Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Peru, Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Gruzji, Australii oraz Korei Południowej. Ze swych zagranicznych wojaży przywozi nowe przyjaźnie i… nową muzykę. Własną zaś również obdarowuje, na przykład w postaci płyt, których w dorobku zespołu jest kilka, m.in.: Tobie i sobie śpiewam (2003), Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów (2005), Florilegium (2007), The Spirit of Tango. Misa a Buenos Aires (2014).