Lęki i frustracje trzeba rozwiewać – VI Debata Akademicka

Z obcego uczynić gościa – podsumował swoja wypowiedź prof. Henryk Jankowski z UAM – a z gościa – sąsiada – dopowiedział prof. Michał Buchowski z UAM. Była to kwintesencja dyskusji, która wywiązała się podczas VI Debaty Akademickiej (11 grudnia), poświęconej współczesnym migracjom. - Jest to najtrudniejszy temat z dotychczas poruszanych w debatach, będących wspólnym przedsięwzięciem UAM i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu- zaznaczył prowadzący dr Krzysztof Gołata z UEP. W latach 2000-2012, jak pokazywały europejskie sondaże, byliśmy najbardziej przyjaźnie nastawionym wobec imigrantów narodem w Unii, lepsi niż Szwedzi i Niemcy, zajmujący kolejne miejsca. We wrześniu tego roku niechętnych wobec przybyszów było 74 proc. Polaków. Powołując się na sondaże CBOS, prof. Bacha Kalinowska-Sufinowicz z UEP podała, że w 2017 r. tylko 4 proc. Polaków akceptowało przyjęcie uchodźców. Przyczyn było wiele: mówiono o swoistej sakralizacji narodu, o złej pracy mediów, o kulturowym niepokoju, o politykach podsycających tę niechęć, o niewłaściwym słownictwie i mylnych wyobrażeniach. Prof. Maciej Żukowski z UEP nawoływał, by te lęki i frustracje wywołujące niechęć do obcych traktować poważnie i próbować je mądrze rozwiewać, a nie tylko odrzucać, jako nieracjonalne.

Dyskusja była żywa, spotkanie przeciągnęło się ponad wyznaczony czas. Stawili się dość licznie studenci z UE, którzy zwracali uwagę na rolę – i dobrą i złą – mediów społecznościowych. Glos zabrał także imam poznański Youssef Chadid. Skonstatował, że cieszy go ta debata, będąca jedną z przyczynków do – jak powiedział — uleczenia Polski ze schizofrenii, jaką jest z jednej strony polska gościnność i tolerancja, a z drugiej niegościnność i nietolerancja. maj