Data publikacji w serwisie:

Rozwiodła Figara

W środę, 20 grudnia, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki wręczył Medal Alumno Bene Merenti, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Renacie Borowskiej-Juszczyńskiej. Odznaczenie to przyznawane jest absolwentom UAM, którzy nie będąc pracownikami Uniwersytetu, rozsławili imię uczelni swoją działalnością na rzecz społeczeństwa, kultury i nauki.

– Pragniemy, by ci wyjątkowi absolwenci wiedzieli, że ich Alma Mater jest z nich dumna, że szanuje ich trud i zaangażowanie – mówiła w laudacji prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska. – Oto stoi przed nami kobieta, która rozwiodła Figara. Kobieta, która uwiodła skutecznie Eneę – tak, że koncern postanowił sponsorować kolejny sezon artystyczny w gmachu pod Pegazem, kobieta, która przywiodła do Poznania takich artystów jak Leszek Mądzik, Iwan Wyrypajew czy Paweł Passini, (…), która powiodła Poznań ku Europie i światu, zatrudniając wielu artystów z zagranicy, a ostatnio została członkinią zarządu Opera Europa – dodała, prezentując dokonania laureatki, prof. Bogumiła Kaniewska

Renata Borowska- Juszczyńska ukończyła kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Jej ścieżka kariery zawodowej prowadziła m.in. przez Telewizję Polską S.A., Kwartalnik Kulturalny OPCJE, dwa prestiżowe łódzkie festiwale: Festiwal Dialogu IV Kultur i Festiwal New Classic Form Europe w Łodzi, który współorganizowała. W latach 1997-2003 związana była z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a do 2009 r. także z Fundacją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Renata Borowska-Juszczyńska jest również współzałożycielem i prezesem zarządu Fundacji Nuova, zajmującej się organizacją wydarzeń artystycznych takich jak, cykl muzyczny Poznań Live czy Festiwal Wiosny, którego jest dyrektorem od roku 2010.

–  To kobieta, która dowiodła, że do Teatru Wielkiego można ściągnąć publiczność, mądrą, ciekawą, atrakcyjną polityką (…), chodzi tu nie tylko o przedstawienia, ale także o spotkania, działania edukacyjne, dyskusje, o działania adresowane do dzieci, ludzi młodych, studentów – zaznaczyła prof. Bogumiła Kaniewska - Pani Dyrektor, jesteśmy wdzięczni – jako społeczność akademicka, jako poznaniacy, jako wielbiciele muzyki. Ten medal jest wyrazem naszej wdzięczności – dodała.

Tym medalem chcemy wyrazić uznanie dla całokształtu dokonań absolwentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której niebywała aktywność w świecie kultury i sztuki odbija się szerokim echem – podkreślał Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Laureatami Medalu Alumno Bene Merenti są także: dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig oraz Adam Michnik.