Medal dla poznańskich kryptologów

Trzech wybitnych matematyków, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego uhonorowanych zostało medalami Alumno Bene Merenti, przyznawanych wybitnym absolwentom, którzy rozsławiali imię swojej uczelni. Medale dla Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego odebrali 25 stycznia przedstawiciele rodzin matematyków: Janina Sylwestrzak córka Mariana Rejewskiego, Maria Bryschak siostrzenica Henryka Zygalskiego oraz Jan Różycki syn Jerzego Różyckiego.

Wcześniej pod pomnikiem trójki poznańskich kryptologów kwiaty złożył rektor UAM prof. Andrzej Lesicki oraz przedstawiciele samorządowych władz województwa i miasta.

- Jestem bardzo wdzięczna za to wyróżnienie – mówiła po odebraniu medalu wzruszona Janina Sylwestrzak, w imieniu członków rodzin matematyków. - Cieszę się, że Uniwersytet nie zapomniał o moim ojcu, o jego pracy, o tym, że całe swoje życie poświęcił dla ojczyzny - dodała.

- Uniwersytet o trójce poznańskich kryptologów pamięta i to od wielu lat – mówił w trakcie briefingu prasowego Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. Już przed dziesięcioma laty prof. Jerzy Jaworski matematyk z naszego uniwersytetu zainicjował cykl wykładów imienia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, które niezmiennie odbywają się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM do dzisiaj. Rektor przypomniał również o realizowanym wspólnie z Urzędem Miasta projekcie powstania Centrum Szyfrów „Enigma”.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Sali Lubrańskiego Collegium Minus przypomniano dokonania trójki poznańskich kryptologów. Otworzył ją wykład „Sztafeta Enigmy. Odnaleziony raport polskich kryptologów”, który wygłosił dr Marek Grajek, kryptolog i informatyk. Przedstawił on dokument odnaleziony we francuskim archiwum raportujący dokonania polskich kryptologów.

- Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego" zostanie otwarte prawdopodobnie pod koniec 2019 roku. Takie deklaracje złożył Grzegorz Kamiński z Urzędu Miasta. - Chcemy upamiętnić historię załamania maszyny szyfrującej Enigma, przypomnieć postaci poznańskich kryptologów, a także ich wkład w zakończenie II wojny światowej – deklarował. Muzeum powstanie w gmachu Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin 78.
Zapis uroczystości i wykładu można znaleźć pod linkiem:

Dzień kryptologii - wręczenie medali i wykład dra Marka Grajka "Sztafeta Enigmy..."

Magdalena Ziółek

fot. Przemysław Stanula