Data publikacji w serwisie:

Dom Studencki "Hanka" już otwarty

- Oddajemy dziś po remoncie Dom Studencki "Hanka”: ważne miejsce w życiu studenckim Uniwersytetu im Adama Mickiewicza i Poznania - mówił podczas otwarcia, 12 lutego 2018 r., Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.

- Dziękuję władzom uniwersyteckim za kolejny wyremontowany obiekt – gratulowała skończonego dzieła Miejski Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska. – 90-latek (DS)  jest w dobrej formie i mam nadzieję, że w takiej pozostanie przez dłuższy czas – dodała.

Chętni do zamieszkania w akademiku od 1 marca mogą składać wnioski o zakwaterowanie w dziale nauczania w Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego 1 (pok. 27).

Inwestycja obejmowała przebudowę wszystkich kondygnacji budynku Domu Studenckiego „Hanka”. Wokół budynku znalazła się odpowiednia infrastruktura drogowo-parkingowa i dojścia piesze, dostosowane do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu, uwzględniające maksymalne ograniczenie uciążliwości dla środowiska, w którym będzie funkcjonować. Na terenie inwestycji powstało również zadaszenie dla postoju rowerów. Po remoncie Dom studencki oferuje  200 miejsc w pokojach:

- jednoosobowych – 106 pokoi (w tym 4 z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych);

- dwuosobowych – 47 pokoi.

Wszystkie lokale mieszkalne posiadają indywidualne łazienki z WC wyposażone
w prysznice. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ponadto w budynku zaprojektowano stołówkę studencką oraz pomieszczenia rekreacyjno-sportowe i administracyjne.

Dom Studencki Hanka, w wyniku przeprowadzonego remontu wraz z modernizacją został wyposażony m.in. w następujące systemy bezpieczeństwa:

  1. KD kontrolę dostępu, realizowaną poprzez czytniki oraz karty
  2. system przyzywowy w wydzielonych pokojach na piętrach od I do IV oraz toaletach
    dla osób niepełnosprawnych na parterze budynku,
  3. CCTV system monitoringu wizyjnego,
  4. SSWiN system sygnalizacji włamania i napadu
  5. SSP system sygnalizacji pożaru, którym objęto cały budynek;
  6. oświetlenie awaryjne na wszystkie strefy komunikacyjne oraz wymagane przepisami pomieszczenia budynku;

Rozpoczęcie robót budowlanych nastąpiło 21 marca 2016 r. Zakończenie realizacji inwestycji etapu I – 15 stycznia 2018 r. Wartość prac remontowych I etapu  wyniosła 40 500 000,00 zł.

"Hanka” to obiekt "kultowy”, który powstał w latach 1925 – 1929. Zaprojektowany został przez architekta Rogera Sławskiego jako zaplecze socjalne dla studentów i kadry naukowej ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego. Oddany do użytku początkowo jako hotel dla gości PeWuKi (Powszechnej Wystawy Krajowej, 1929 r.), charakteryzuje się klasycznymi formami architektonicznymi.  Budynek jest obiektem zabytkowym indywidualnie wpisanym do rejestru zabytków pod numerem A 255 decyzją z dnia 22 października 1984 roku. To budynek czteroskrzydłowy, zamknięty w obrysie prostokąta o przedłużonych skrzydłach: południowym i północnym, o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej.

Budynek od lat wymagał odrestaurowania. We wrześniu 2013 roku zgodnie z decyzją ówczesnego Rektora UAM prof. dr hab. Bronisława Marciniaka ogłoszono konkurs na opracowanie projektu architektonicznego generalnego remontu Domu Studenckiego przy Al. Niepodległości 26 wraz z zagospodarowaniem otoczenia budynku.

Łączna powierzchnia terenu objętego opracowaniem konkursowym wynosiła 7059 m2.

W wyniku konkursu  prawo do wykonania dokumentacji projektowej uzyskała pracownia projektowa IRON TOWER INVESTMENT Paweł Wieczorkiewicz S.K. ul. Mostowa 11/4, 61-854 Poznań.

Pod koniec 2015 w wyniku rozstrzygnięcia przetargu generalnym wykonawcą została Spółka Akcyjna SKANSKA z siedzibą w Warszawie przy ul. Gen. Józefa Zajączka 9.

fot. Przemysław Stanula