Data publikacji w serwisie:

REWOLUCYJNY STETOSKOP NAUKOWCÓW Z UAM

StethoMe™ to inteligentne urządzenie, a dokładnie elektroniczny stetoskop zintegrowany z termometrem, pozbawiony liry (górny element przewodu, kończący się słuchawkami). Stworzony został przez naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: dr Honoratę Hafke-Dys i dr Jędrzeja Kocińskiego, we współpracy z firmą zajmującą się towrzeniem oprogramowania. Działa w połączeniu z aplikacją mobilną, dzięki czemu pacjent może sam szybko przeprowadzić badanie osłuchowe płuc i serca i może wyniki przesłać lekarzowi.

Doktor Honorata Hafke-Dys z Instytutu Akustyki UAM pracująca w zespole, który stworzył StethoMe™ mówi:
- Prace nad rozwiązaniem trwają od ponad 2 lat. Dla mnie najważniejsze jako dla naukowca, a także matki jest to, że mogłam połączyć ze sobą naukę, technologię i biznes.

Samo urządzenie, dzięki swojej czułości  i algorytmom sztucznej inteligencji jest bardziej skuteczne, w porównaniu do dźwięków, które lekarz słyszy, używając tradycyjnego stetoskopu. StethoMe™ ma służyć najmłodszym pacjentom, którzy często chorują i przeziębiają się, ale także starszym, którym trudniej jest szybko dotrzeć do lekarza. - Przede wszystkim, jest to wielka rewolucja, jeżeli chodzi o  pomiary płuc u dzieci chorych na astmę, ponieważ nie ma na rynku żadnego urządzenia, które pozwala na monitoring stanu płuc tak jak StethoMe™- dodaje dr Hafke-Dys.
Samo urządzenie jest na etapie prototypu gotowego do produkcji i mogłoby zostać już teraz wprowadzone na rynek,  jednak  wciąż prowadzone są badania pilotażowe w ośrodkach medycznych, procesy certyfikacyjne  i opracowywane kolejne algorytmy, które dokładniej zinterpretują wyniki badań także serca. Historia tego nowoczesnego stetoskopu to lata badań,  także z dziedziny akustyki  i analizy dźwięków. -Udało się stworzyć coś, co jest połączeniem tych trzech dziedzin i i będzie niosło realną pomoc pacjentom. Jest to również urządzenie niezwykle przydatne lekarzom, którym wciąż brakuje specjalistycznego sprzętu w tej dziedzinie - pamiętajmy stetoskop w praktycznie niezmienionej formie przetrwał już ponad 200 lat i naprawdę w dobie dzisiejszych technologii może być urządzeniem dużo bardziej precyzyjnym — podsumowuje dr Hafke-Dys.

oprac. Marta Duszyńska