Okolice Poznania nie zawsze były niziną

– We wnętrzach zabytkowych kościołów Gdańska kryją się zabytki znacznie starsze od nich samych – przekonuje Paweł Wolniewicz, doktor nauk o Ziemi, a także paleontolog z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na swoim portalu www.zywaplaneta.pl udostępnił m.in. gdańską trasę wycieczkową po skamieniałościach, czyli pozostałościach zwierząt sprzed nawet 450 milionów lat, które można obejrzeć w zabytkowych budynkach. Zaprasza tam na alternatywną wycieczkę śladami łodzikowców, gąbek, amonitów, małży, czy też koralowców zatrzymanych na zawsze w posadzkach wykonanych z naturalnego kamienia. Serwis poświęca uwagę nauce o Ziemi- minerałom, meteorytom i skałom. Jest to miejsce, gdzie znaleźć można bazę informacji na temat dziejów Naszej Planety, minerałów oraz skamieniałości, a także trasy podziemne i jaskinie w Polsce. Strona oferuje też opisy badań i eksperymentów, a także ciekawe linki do stron geologicznych.

Jak czytamy na stronie www.zywaplaneta.pl – Patrząc na mało urozmaicony krajobraz Wielkopolski trudno wyobrazić sobie, że okolice Poznania były w dawnej przeszłości areną wielu niezwykłych wydarzeń. Na tym nizinnym dzisiaj obszarze znajdowały się kiedyś wysokie góry. W innych okresach geologicznych okolice Poznania zalane były ciepłym morzem, takim jak współcześnie w rejonie Indonezji i na Karaibach. „Żywa Planeta” organizuje spotkania także dla najmłodszych. Takie m.in. odbyło się w przedszkolu „Mali Odkrywcy” w Dąbrówce koło Poznania. Najmłodsi mogli podziwiać prawdziwe skamieliny zwierząt które żyły w czasach dinozaurów. Na stronie naukowca można dowiedzieć się także o wystawie skamieniałości i skał w Pracowni Muzeum Ziemi UAM.

Opracowanie: Marta Duszyńska