Data publikacji w serwisie:

Laureaci będą na pewno znakomici – obrady Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej

W piątek, 13 kwietnia w UAM zebrała się Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nazwiska: laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz trzech osób nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka ogłoszone zostaną we wtorek 24 kwietnia o 11.00, w Gabinecie Rektora (Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1). Uroczysta gala z wręczeniem nagród i ogłoszeniem nazwiska tegorocznego stypendysty odbędzie się 25 maja w Centrum Kultury Zamek.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2014, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia. 

W tym roku na konkurs napłynęło około 80 prac. Nowością wśród zgłoszonych książek jest powieść graficzna. Ponadto reprezentowane są także poezja, proza, reportaż, esej naukowy książka historyczna oraz przekład.

– Ta  różnorodność powoduje, że są to czasem dopiero próby, a czasem już ciekawe kontynuacje. To na pewno jest bardzo interesujący obraz –mówi prof. Inga Iwasiów.  A prof. Piotr Śliwiński dodaje – Mamy prawo brać pod uwagę książki z trzech lat. To stwarza inną perspektywę i trochę nas chroni przed  chudym rokiem. To się różnym kapitułom zdarza – to poczucie, że w tym roku nie ma świetnej poezji, albo gdy powieść ustępuję dokumentom. My nie mamy wątpliwości, że laureaci będą równie znakomici, jak w poprzednich latach – dodaje prof. Śliwiński.

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), prof. Bogumiła Kaniewska (UAM), Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz), prof. Piotr Śliwiński (UAM), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta, prozaik), prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (UAM), prof. Szymon Wróbel (PAN, Uniwersytet Warszawski) oraz dr Marcin Jaworski (UAM).

fot.Łukasz Woźny