Data publikacji w serwisie:

Bliskie spotkania z przybyszami z kosmosu i pierwszą w historii programistką - w niedzielę rusza XXI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Kim była pierwsza programistka? Czy możliwe są bliskie spotkania z przybyszami z kosmosu? Gdzie odnaleźć fantastyczne zwierzęta… ze średniowiecza i stworzyć swój pierwszy mural? W dniach 22-26 kwietnia, eksperci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz innych poznańskich uczelni wyższych, będą odpowiadać na te oraz wiele innych pytań z zakresu nauki i sztuki. XXI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, zostanie zainaugurowany wspólnie przez wszystkie uczelnie na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania „Wolny Dziedziniec”, przy placu Kolegiackim 17.

Tegoroczna inauguracja odbędzie się pod hasłem „Lewitujących piłeczek”. Zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki UAM pod dowództwem prof. Grzegorza Musiała ma już zgromadzony na tę okazje odpowiedni sprzęt (dmuchawy do liści, piłki w różnych rozmiarach, zadymiarkę i inne), który posłuży do wyjaśnia zjawisk fizycznych dobrze znanych z życia codziennego. W eksperymencie wzorem ubiegłego roku udział wezmą rektorzy szkół wyższych.

Na placu Kolegiackim staną namioty, gdzie zaprezentuje się osiem największych uczelni Miasta Poznania oraz Laboratorium Wyobraźni. W programie znalazła się także gra miejska, która tradycyjnie rozgrywa się w przestrzeni Starego Rynku. Specjalnie na tę okazję swoje drzwi otworzą cztery największe poznańskie muzea wspomagane przez pracowników UAM. Odbędą się tam warsztaty i pokazy, za udział w których uczestnicy zbierać będą pieczątki.

Festiwal ma na celu popularyzację nauki i sztuki wśród mieszkańców Poznania oraz okolic. Przez pięć dni UAM, wraz z innymi uczelniami wyższymi z Poznania, zaprezentują warsztaty, prelekcje, gry terenowe i zabawy czy doświadczenia fizyczno-chemiczne. Wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przygotowały ponad 360 propozycji wydarzeń na PFNiSz. Goście będą mogli uczestniczyć w takich prelekcjach jak:

  • Matematyka w filmie
  • Czy wampiry naprawdę pochodzą z Transylwanii?
  • Jak wygląda rozprawa sądowa?
  • Komnata szalonego fizyka
  • Muzyczne szlagiery II RP

Pełen program Festiwalu można znaleźć na stronie: http://festiwal.amu.edu.pl/program-festiwalu/

Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy.

Organizatorzy: Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Laboratorium Wyobraźni PPNT i poznański oddział Polskiej Akademii Nauk.