Data publikacji w serwisie:

Wyróżnienie dla doktorantki UAM w finale FameLab

Katarzyna Kajukało, doktorantka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zdobyła Wyróżnienie Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina (pokrycie kosztu wyjazdu na wybraną konferencję naukową na terenie Europy) podczas finału konkursu FameLab. 19 maja 2018 r. miało miejsce rozstrzygnięcie tego międzynarodowego konkursu, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

Katarzyna Kajukało jest doktorantką w Pracowni Ekologii i Monitoringu Mokradeł Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W ramach doktoratu bada torfowiska - skupia się na ich przeszłości, bo to pozwala odgadnąć ich przyszłość, która odgrywa ogromne znaczenie w kontekście zmian klimatu. W pracy badawczej wykorzystuje głównie ameby skorupkowe i mikroskopowe węgle drzewne. Uważa, że torfowiska są ekosystemem wyjątkowym i stara się poprawić ich PR w kulturze, nadwyrężony trochę przez słowiańskie legendy.

Finałowe wystąpienie Katarzyny Kajukało:

O FameLab

Przedsięwzięcie ma na celu popularyzowanie nauki przez samych naukowców. Pomysł konkursu jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła. Efekt: wspaniałe naukowe show dla ludzi zgłodniałych najciekawszej wiedzy prosto z laboratoriów.

Konkurs FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.

Całą transmisję z finału można zobaczyć na stronie Centrum Nauki Kopernik.