Noblista na Wydziale Chemii UAM

Laureat Nagrody Nobla z 2016 roku, profesor Ben L. Feringa wygłosi wykład otwarty w czwartek 21 czerwca o godz. 12.00 w Auli (sala 2.64) Wydziału Chemii UAM.  Nagrodę Nobla otrzymał w dziedzinie chemii za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych". Jego zainteresowania naukowe obejmują między innymi stereochemię, syntezę organiczną i katalizę asymetryczną. Znany jest jednak przede wszystkim jako człowiek, który doprowadził do opracowania pierwszego jednokierunkowego molekularnego silniczka napędzanego światłem UV, a później również molekularnego auta (nanosamochodu), napędzanego przez impulsy elektryczne.

Prof. Ben L. Feringa jest współautorem ponad 800 prac cytowanych blisko 50 000 razy. Poza Nagrodą Nobla (2016 r.), prof. Feringa otrzymał m.in. prestiżowe nagrody Spinozy (2004 r.) i Humboldta (2012 r.). Polskie Towarzystwo Chemiczne uhonorowało naukowca najwyższym odznaczeniem, jakim jest Medal Marii Skłodowskiej-Curie.

W swojej prezentacji opowie o jego podróży w świat chemii molekularnej, a przede wszystkim o tym, jak pytania fundamentalne oraz molekularne piękno, go przez nią prowadziły. Na wykład otwarty zapraszają: Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasto Poznań.

Streszczenie wykładu:

Exploring across the current frontiers of chemical sciences there is vast uncharted territory to experience the joy of discovery. Far beyond Nature's design, the creative power of synthetic chemistry provides unlimited opportunities to realize our own molecular world as we experience every day with products ranging from drugs to displays that sustain modern society.  In their practice of the art of building small, chemists have shown amazing success in the past decades. Moving from molecules to dynamic molecular systems the fundamental challenge is how to control and exploit motion at the nanoscale.

In this presentation the focus is on my journey in the world of molecular switches and motors, the process of discovery and my personal experiences through my scientific career. In particular I will address how fundamental questions and molecular beauty have guided me on this journey.