Ocalić od zapomnienia. Zbiórka na nowy nagrobek Romany Pachuckiej

Paulina Dawid, absolwentka Wydziału Studiów Edukacyjnych i doktorantka UAM, postanowiła odnowić pomnik Romany Pachuckiej, sufrażystki, która przyczyniła się do wywalczenia praw wyborczych dla kobiet w 1918 roku.

W tym roku mija 59 lat od śmierci Romany Pachuckiej, przedwojennej dyrektorki Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Szczanieckiej w Łodzi, jednej z pierwszych polskich naukowczyń, zasłużonej pedagożki i społeczniczki. Paulina Dawid, która pisze doktorat poświęcony Romanie Pachuckiej, bada jej życie i dorobek, postanowiła zająć się odnowieniem niszczejącego z każdym rokiem pomnika aktywistki na cmentarzu w Ozorkowie pod Łodzią.

– Historię Romany Pachuckiej można określić jako niezwykle fascynującą, jednak pośmiertnie tragiczną – mówi Paulina Dawid. – Zmarła bezpotomnie w 1964 roku. Została pochowana w grobie matki. Pozostawiła po sobie pokolenia uczennic, dwa tomy pamiętników oraz iskrę, która znalazła podatny grunt... i wciąż się tli. Dlatego wierzę, że wciąż będą dziać się wspaniałe rzeczy. Grób jest niestety w bardzo złym stanie. Przy każdej mojej wizycie wygląda coraz gorzej. Postanowiłam jednak to zmienić.

Pachucka była zaangażowaną społecznicą, rewolucjonistką (również w dziedzinie oświaty), organizowała od podstaw szkoły w Warszawie, Siedlcach, Suwałkach, Łodzi. Nauczała w Pułtusku i Płocku. W latach 1906-1910 była studentką Uniwersytetu Lwowskiego (wywalczyła m.in. możliwość wstępu kobietom na wydziały techniczne i matematyczne). Działała w Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich. Była publicystką, pracowała społecznie. Podczas pracy w Łodzi zorganizowała Osiedle szkolne w Sokolnikach-Lesie.

Pani Paulina zorganizowała zbiórkę pieniędzy na pokrycie niezbędnych kosztów administracyjnych, likwidację dotychczasowego nagrobka (renowacja w związku ze złym stanem jest niemożliwa), postawienie nowego grobu z zachowaniem oryginalnego kształtu, wyłożenie terenu dookoła kostką brukową, wmurowanie ławki. Pełen koszt przedsięwzięcia to 11 tysięcy złotych.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/nowy-grob-pachuckiej