W Nowym Roku Życie Uniwersyteckie obchodzi 30-lecie istnienia. – To dla nas zaszczyt być wśród Was i cieszyć się każdym dobrym słowem na temat naszej pracy, co oczywiście nie oznacza, że nie jesteśmy otwarci na krytykę – pisze we wstępniaku redaktor naczelny Krzysztof Smura. Od 2023 roku miesięcznik będzie ukazywał się w ograniczonym nakładzie, ale nadal będzie dostępny dla każdego w internecie.
W styczniowym numerze Życia Uniwersyteckiego podążamy śladem trzech mędrców: prof. Romana Kubickiego, prof. ks. Dariusza Kwiatkowskiego i prof. Waldemara Kuligowskiego, którzy przyglądają się Świętom Bożego Narodzenia z perspektywy filozofa, teologa i antropologa.
Oczywiście nie zapominamy o badaniach naukowców z UAM i nowinkach z życia uczelni. W tym numerze poruszamy m.in. takie tematy:
Aleksandra Sikorska-Krystek, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM natknęła się w Archives Nationales w Paryżu na nieznany list Cypriana Norwida.
Rozpoczynamy cykl artykułów: „UAM_naZdrowie”. Do dyskusji o chemicznych dodatkach do żywności zaprosiliśmy prof. Annę Gramzę z Uniwersytetu Przyrodniczego i prof. Roberta Pietrzaka z Wydziału Chemii UAM.
O wizerunku Solidarności w szkolnych podręcznikach opowiadają dwie naukowczynie z Wydziału Studiów Edukacyjnych. Prof. UAM Daria Hejwosz-Gromkowska i dr Dobrochna Hildebrandt-Wypych dzielą się rezultatami badań, z których wynika m.in., że Lech Wałęsa jest niedoceniony, a kobiet w ogóle nie ma w tej historii.
O historii najstarszego nieprzerwanie działającego towarzystwa naukowego w Polsce, czyli Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, rozmawiamy z jego prezesem prof. Filipem Kaczmarkiem.
Więcej artykułów w numerze. Zachęcamy do miłej, świątecznej lektury: