Bryk maturalny to inicjatywa Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Streszczenia umożliwiające szybkie powtórki do egzaminu maturalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie są dosyć popularne wśród maturzystów. Przychodzimy więc z informacją o nowych brykach. Tym razem WNPiD serwuje potrójną porcję.
Przypominamy, że bryk maturalny możecie dosłuchać jako podcastu lub przeczytać w formie wpisu blogowego.
Bryk maturalny #5
W piątym odcinku dr Natalia Kusa opowiada o systemie politycznym Federacji Rosyjskiej. Wiedzieliście, że Władimir Putin jest prezydentem Rosji już od ponad 20 lat, a obowiązujące zapisy konstytucyjne pozwalają mu pełnić mu tę funkcję do 2036 roku. Przez te minione dwie dekady system polityczny Rosji ulegał znaczącym zmianom, choć wiele instytucji, powstałych na początku lat 90., pozostaje niezmiennych do dziś? Więcej znajdziecie, klikając w ten link:
Bryk maturalny #6
Szósty odcinek to powtórka z konwencjonalnej i niekonwencjonalnej partycypacji politycznej. Gościem Podcastu Maturalnego o tej tematyce był prof. UAM dr hab. Marcin Rachwał. Pan profesor scharakteryzuje Wam, jak wygląda system demokratyczny, czym jest partycypacja polityczna i jakie przybiera formy.
Bryk maturalny #7
W najnowszym odcinku dr Klaudia Gołębiewska omówiła temat migracji we współczesnym świecie. Wyjaśnia też różnice między imigrantem a uchodźcą. Migracje nie są nowym zjawiskiem. Towarzyszyły one ludzkości od zarania dziejów. Ich szczególne nasilenie widoczne jest jednak w czasach obecnych. Współczesne ruchy migracyjne przybierają bardzo różne i często skrajne formy, bo też różne są przyczyny tych migracji.