Data publikacji w serwisie:

Centrum gier powstanie na UAM

Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych uszykował nie lada niespodziankę. Dzięki inicjatywie poznańskich naukowców na WFPiK powstanie nowy kierunek, groznawstwo. Intencją pomysłodawców jest skupienie w stolicy Wielkopolski ekspertów z całego kraju. Tym samym Poznań stanie się pierwszym ośrodkiem akademickim na mapie Polski, w którym funkcjonował będzie osobny kierunek.

- Jeśli zostaną zatwierdzone nasze plany, to od 1 października 2021 zainaugurujemy nowy kierunek studiów na studiach licencjackich pod nazwą groznawstwo – mówi prof. UAM Wojciech Otto, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. - Na kierunku zajmowano by się grami, głównie wideo, ale nie tylko. To zaledwie pierwszy krok do realizacji szerszej wizji badawczo-dydaktycznej, która w finalnym kształcie miałaby przybrać formułę centrum naukowego, opartego na współpracy z uznanymi w środowisku badaczami oraz z firmami zajmującymi się produkcją i promocją gier.

Poznaniacy stworzyli spójny  i komplementarny program nauczania nad opracowaniem którego od dłuższego czasu pracował zespół pod kierownictwem prof. Marka Kaźmierczaka i dr Joanny Pigulak

Dlaczego groznawstwo? Według szefa IFMiSA wybór wynika z obserwacji rynku. Pracodawcy widzą, że gry wideo są niezwykle popularne, ale zauważają też brak na rynku ekspertów z tej dziedziny.

- Liczymy na pasjonatów, którzy do nas przyjdą, ale chcemy ich wyposażyć w odpowiednie narzędzia analityczno-interpretacyjne. Zamysł jest taki, by kształcić osoby, które będą o tych grach mówić i pisać, ale chcemy także, by to oni animowali rynek gier wideo, by potrafili wykorzystać je w edukacji, animacji kultury, a nawet w terapii. Możliwości jest bardzo wiele – zauważa prof. Wojciech Otto.

Prawdopodobnie nie jest to ostatnia niespodzianka jaką w tym semestrze przygotował zespół IFMiSA. Władze dziekańskie WFPiK zamierzają  bowiem włączyć się do ogólnopolskiego projektu pod nazwą Kino za Rogiem. Zrodziła się idea, aby w gmachu Collegium Maius powstała nowoczesna sala multimedialna, pełniąca rolę klasycznego kina i dobrze wyposażonej sali dydaktycznej. Trzymamy kciuki by projekt został zrealizowany. W przyszłości byłaby tym samym szansa na stworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Krzysztof Smura

Więcej na Uniwersyteckie.pl