Czy Sztuczna Inteligencja zmienia świat?

Sztuczna Inteligencja (ang. Artificial Intelligence) jest to technologia, która wykorzystuje algorytmy i sieci neuronowe do przetwarzania i analizowania informacji. AI może być używane do wykonywania zadań, które wymagają ludzkiej inteligencji, takich jak rozpoznawanie mowy czy rozumienie języka naturalnego. AI ma ogromny potencjał, aby zmienić nasze życie w różnych obszarach, od cyberbezpieczeństwa po finanse i medycynę.

W cyberbezpieczeństwie AI może być używany do monitorowania ruchu sieciowego, wykrywania ataków i oprogramowania złośliwego oraz analizowania danych w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń. AI pozwala na automatyzację procesów bezpieczeństwa, dzięki czemu specjaliści IT mogą skupić się na bardziej skomplikowanych zadaniach.

AI może być również używana w medycynie do diagnozowania chorób i różnych stanów zdrowotnych. Systemy AI mogą być używane do analizy obrazów medycznych, takich jak rentgeny lub tomografia komputerowa, aby lepiej diagnozować choroby. Przy pomocy AI lekarze mogą także lepiej oceniać stan pacjentów i przygotować plan terapeutyczny.

Finanse to kolejna dziedzina, w której AI może zmienić sposób, w jaki ludzie inwestują i gospodarują swoimi funduszami. AI może być wykorzystywana do analizowania dużych ilości danych finansowych i przewidywania trendów na rynkach akcji oraz walutowych. AI może także być używana do automatyzacji procesów inwestycyjnych, aby pomóc ludziom w osiąganiu lepszych wyników finansowych.

Projektowanie algorytmów w informatyce odnosi się do tworzenia programów informatycznych, które są w stanie samodzielnie rozwiązywać określone problemy. Jest to bardzo ważna umiejętność, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie współczesną technologię. Algorytmy stanowią podstawę dla zrozumienia podstaw informatyki, co oznacza, że wiedza ta nie ulegnie zdezaktualizowaniu.

AI może być również używana w codziennym życiu jako narzędzie pomocnicze. Na przykład asystenci głosowi AI tacy jak Siri czy Alexa są coraz popularniejsi. Możesz zapytać ich o pogodę, pomoc w planowaniu spotkań czy organizacji twojej listy rzeczy do zrobienia. AI można także spotkać w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony lub tablety, które oferują inteligentne funkcje, takie jak rozpoznawanie twarzy lub gestów.

Aby korzystać ze zmian, jakie niesie ze sobą AI, specjaliści IT musza posiadać odpowiedni poziom wiedzy w zakresie tworzenia systemów. Studia magisterskie w zakresie informatyki są kluczowe dla tych, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat projektowania i wykorzystywania AI. Studenci uczą się podstaw algorytmów sztucznej inteligencji, w tym wiedzy na temat uczenia maszynowego i sieci neuronowych. Są też w stanie opracować i wdrożyć systemy AI w różnych dziedzinach i środowiskach.

Jeżeli masz wrażenie, że Sztuczna Inteligencja to technologia, która potrzebuje jeszcze wielu lat na rozwój – to możesz mieć racje. Jednak trzeba być jej świadomym jakie postępy poczyniła ona w ostatnich latach. Jako przykład możemy podać Ci powyższy artykuł – z wyjątkiem ostatniego akapitu został on w całości napisany przez algorytm sztucznej inteligencji.

Nie zastanawiaj się dłużej czy kontynuować studia magisterskie z informatyki! Dołącz do nas i spotkajmy się w najbliższy piątek, 27 stycznia o godzinie 12.00 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM lub na fb.com/wmiuam. Szczegóły znajdziesz w wydarzeniu na Facebooku.

Pamiętaj, że rekrutacja na studia magisterskie rusza już 1. Lutego na stronie rekrutacja.amu.edu.pl