Data publikacji w serwisie:

Jak studiuje się na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej?

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej to kolejny wydział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który chcemy szerzej przedstawić kandydatom na studia.

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM jako odrębna jednostka Uniwersytetu zaistniał w 1988 roku, jednak filologie polska, klasyczna i słowiańska funkcjonowały na Uniwersytecie od chwili jego powstania, czyli od 1919 roku. Jest to zatem wydział z tradycjami, wyjątkowo bogatym doświadczeniem dydaktycznym i wybitnym dorobkiem naukowym w zakresie literaturoznawstwa, językoznawstwa, filmoznawstwa, nauk o sztuce i kulturze. Świadczy o tym duża liczba wydawanych na wydziale czasopism naukowych, wysoki prestiż, jakim w środowisku polskim i międzynarodowym cieszą się poznańscy filolodzy (językoznawcy i literaturoznawcy) oraz filmoznawcy.

WFPiK kładzie nacisk na współpracę międzynarodową. Jest partnerem uniwersytetów w: Stanach Zjednoczonych, Chinach, Rosji, Kanadzie, Brazylii, Izraelu, Egipcie, Indiach i w każdym z krajów Unii Europejskiej. Szczególnie intensywnie współpracuje z krajami słowiańskimi w Europie Środkowej i na Bałkanach. Bywa też nazywany najbardziej umiędzynarodowionym wydziałem uniwersytetu, ponieważ każdego roku dziesiątki studentów z Europy i świata wybiera ofertę Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców, atrakcyjne anglojęzyczne kierunki studiów i kierunek filologia polska jako obca.

Historyczny gmach z wyjątkowymi przestrzeniami

Siedziba wydziału znajduje się w ścisłym centrum Poznania, w historycznym gmachu Collegium Maius, przy ul. Fredry 10. Na dziedzińcu budynku, w otoczeniu trzech jego skrzydeł, usytuowana jest nowoczesna biblioteka im. Tomasza Józefa Pokrzywniaka, która została uhonorowana poznańską Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro za najlepszy projekt architektoniczny.

W budynku biblioteki działa bistro “Kwadrans akademicki” i Klub Profesorski, ma też swoje miejsce Sala Teatralna im. Wojciecha Bogusławskiego. Odbywają się tu zajęcia kursowe i warsztaty oraz spektakle, projekcje, konferencje i spotkania.

Na IV piętrze Collegium Maius znajduje się Salon Mickiewicza pod Kopułą, czyli nowoczesna i świetnie wyposażona sala konferencyjna, w której odbywają się rady dziekańskie, kolegia, seminaria i prestiżowe, międzynarodowe konferencje. Z Salonu Mickiewicza już tylko kilka kroków do supernowoczesnego Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema, w którym dostępny jest wysokiej klasy sprzęt audiowizualny.

Propozycje dla każdego

Wydział organizuje wiele ciekawych wydarzeń – festiwale, wykłady otwarte, spotkania, debaty, pokazy, wystawy, przedstawienia. Na uwagę zasługuje wyjątkowa aktywność studentów, zarówno Samorządu Studentów, jak też licznych kół naukowych czy teatru studenckiego. Wśród różnorodnych form studenckiej aktywności wyróżnić można studenckie i studencko-doktoranckie konferencje naukowe. WFPiK, jako wydział z kierunkami zajmującymi pierwsze miejsca w rankingu Perspektyw, a zatem z najwyższymi kompetencjami, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kandydatów z całej Polski i z zagranicy. W ostatnich latach wzrasta liczba studentów przybywających z Chin, właśnie dlatego od marca 2021 roku strona wydziału jest także w dostępna w języku chińskim.

Oferta Wydziału

Wydział oferuje studia licencjackie na kierunkach: bałkanistyka, filmoznawstwo i kultura mediów, filologia klasyczna, filologia polska (a w jej ramach siedem specjalności), filologia polska jako obca, polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie, studia slawistyczne (w zakresie bohemistyki, bułgarystyki, kroatystyki, serbistyki), studia śródziemnomorskie i Central European and Balkan Studies (w języku angielskim). Od tego roku w jego ofercie pojawia się nowy kierunek: groznawstwo.

Wydział ma także bogatą ofertę studiów magisterskich: bałkanistyka, filmoznawstwo i kultura mediów, filologia klasyczna, filologia polska (siedem specjalności), literatura powszechna, Polacy i Niemcy w Europie, polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie, studia slawistyczne (w zakresie bohemistyki, bułgarystyki, kroatystyki, serbistyki), studia śródziemnomorskie, Mediterranean Studies (w języku angielskim) oraz sztuka pisania.

Zobacz kierunki!

Zachęcamy do odwiedzenia strony wydziałowej oraz do obserwowania profilu na FB

Poznaj profil Fredry 10!