Data publikacji w serwisie:

Ponad 1800 studentów zamieszkało w akademikach UAM

Z początkiem października obserwujemy wzmożony ruch w domach studenckich. W tym roku studenci UAM otrzymali dokładnie 1810 miejsc w akademikach zlokalizowanych w różnych częściach Poznania. Wszystkie łączy atrakcyjna okolica oraz możliwości dogodnego poruszania się komunikacją miejską.

Studenci UAM podczas studiów mogą zamieszkać w jednej z pięciu lokalizacji:

  • Akademik Jowita popularnie nazywany Akumulatorami to największy dom studencki. Przygotowano w nim 353 miejsca dla studentów w pokojach o podwyższonym standardzie. Obiekt przy ulicy Zwierzynieckiej 7 (Jeżyce) to dwa budynki. W budynku głównym znajdują się pokoje studenckie, pokoje gościnne, sala komputerowa oraz Biuro Parlamentu Samorządu Studenckiego. W mniejszym skrzydle powstało zaplecze socjalne: sklep, stołówka, klub studencki Akumulatory oraz galeria sztuki. Jowita zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie głównego węzła komunikacyjnego – Ronda Kaponiera.
  • Dom studencki Nieszawska usytuowany w bliskości Term Maltańskich zapewnia zakwaterowaniom 290 studentom UAM. Znajdują się w nim pokoje 1-osobowe oraz pokoje 1-osobowe w segmentach 2-pokojowych z własną kuchnią i łazienką (o podwyższonym standardzie). W budynku działa pizzeria czynna od 12 do 22.
  • Babilon, który dysponuje 302 miejscami znajduje się w sąsiedztwie Cytadeli nazywanej „zielonymi płucami” Poznania. W akademiku przy ulicy Dożynkowej 9b dostępne są pokoje 1, 2 i 3-osobowe oraz pokój nauki i pokoje administracyjne. Studenci mieszkający w Babilonie mogą korzystać z bezpłatnego internetu EduRoam.
  • Akademik Hanka, który w 2018 roku został ponownie oddany do użytku po gruntownym remoncie w centrum miasta. W 153 pokojach 1 i 2-osobowych oraz pokojach „rodzinnych” (każdy z indywidualną łazienką) przygotowano miejsce dla 200 osób. Budynek  przy Alejach Niepodległości 26 dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto w akademiku przygotowano miejsca na stołówkę oraz stworzono pomieszczenie rekreacyjno - sportowe.
  • Domy studenckie Zbyszko i Jagienka przy ul. Piątkowskiej 80 oferują wyłącznie pokoje 1 i 2-osobowe z lodówką i pełnym wyposażeniem. Przy każdym pokoju znajduje się indywidualna łazienka. Zbyszko zapewnia zakwaterowanie 318, a Jagienka 347 studentom UAM. Na każdym piętrze budynku znajdują się dwie kuchnie (z miejscem do spożycia posiłku), pralnia i suszarnia oraz pokój do nauki. Studenci mieszkający w Zbyszku lub w Jagience mogą korzystać z bezpłatnego internetu EduRoam oraz możliwości oglądania TV dzięki gniazdom połączonych z anteną na dachu.

fot. Łukasz Woźny