Data publikacji w serwisie:

Ponad 23 tysiące maturzystów wybiera UAM

18 sierpnia zakończyła się I tura rekrutacji na UAM. To była wyjątkowa rekrutacja ze względu na czas jej trwania. W tym roku kandydatki i kandydaci na studia mieli ponad dwa miesiące na podjęcie decyzji i wybór kierunku.

Chęć studiowania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zgłosiło 23 364 osób. Dokładnie tyle kandydatek i kandydatów zapisało się w Systemie Internetowej Rekrutacji. Wybierali spośród blisko 380 kierunków i specjalności. W ofercie rekrutacyjnej pojawiły się oczywiście zupełnie nowe propozycje kierunków, m.in. filologie regionów, filologia skandynawska, Liberal Arts and Sciences, European Legal Studies.

Jak wybierali przyszli studenci?

Kierunki studiów oferowanych przez UAM podlegają ocenie w rankingach. Najbardziej popularny wśród maturzystów jest ranking "Perspektyw". Od lat kilkanaście naszych propozycji zajmuje miejsca w czołowej trójce rankingu. Czy te wyniki przekładają się na zapisy podczas rekrutacji?

Biorąc pod uwagę bezwzględną liczbę kandydatów, największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia (1899 osób), prawo (1489 osób) i filologia angielska (1160 osób). Okazały się one najpopularniejszymi kierunkami.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było w tym roku na filologię koreańską (25 os./msc.), filologię norweską (21 os./msc.), psychologię (15 os./msc.), zarządzanie i prawo w biznesie (14 os./msc.) oraz japonistykę (13 os./msc.).

Rekrutacja rozpoczęła się 1 czerwca i trwała do połowy sierpnia, ponieważ maturzyści przystąpili w tym roku do egzaminu dojrzałości dopiero w czerwcu. W związku z tym wyniki, które są podstawą przy rekrutacji także otrzymali później. Najdłuższa rekrutacja w historii UAM, przebiegła sprawnie. Warto przypomnieć wszystkim zakwalifikowanym na studia, że inauguracja roku odbędzie się 1 października, jednak z ograniczoną liczbą gości oraz udziałem członków Senatu UAM. Wydarzenie będzie transmitowane na kanałach mediów uniwersyteckich. Zajęcia natomiast rozpoczną się 15 października. W jakim trybie będą odbywały się zajęcia na danym kierunku i wydziale decydują władze wydziałowe. Prosimy więc o zapoznanie z informacjami na stronie wydziału.

Kandydatkom i kandydatom, którzy nie mogli uczestniczyć lub nie osiągnęli odpowiedniej liczby punktów w trakcie rekrutacji przypominamy, że dla niektórych kierunków uruchomiona jest II tura. Trwa także rekrutacja na studia II stopnia.