Data publikacji w serwisie:

Poznaj Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych to kolejny z wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który chcemy szerzej przedstawić kandydatom na studia.

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM jest wyjątkowy ze względu na najbogatszą w Polsce ofertą dydaktyczną z zakresu nauk o Ziemi. Proponuje również szeroki wachlarz przedmiotów nauczanych w językach obcych.

Na uwagę zasługuje interdyscyplinarność podejmowanych działań oraz liczne  stacje terenowe, w których prowadzone są badania naukowe i zajęcia praktyczne. Większość ze wspomnianych obiektów mieści się w  Polsce.

Praktyki na Spitsbergenie? Czemu nie!

Podczas ćwiczeń terenowych, czy praktyk magisterskich realizowanych w stacjach terenowych studenci zdobywają nowe kompetencje, biorąc udział w licznych badaniach i projektach naukowych. Ponadto stacje często współpracują w międzynarodowych zespołach, co daje studentom duże możliwości.

Stacje terenowe:

Dodatkowo studenci WNGiG mają możliwość odbywania praktyk na obszarze Stacji Polarnej "Petuniabukta" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która mieści się na Spitsbergenie (Arktyka).

Unikatowe Muzeum Ziemi

Na Wydziale znajduje się unikatowe w skali kraju Muzeum Ziemi, posiadające w swoich zbiorach ponad 200 kg meteoryt, który upadł nieopodal Kampusu UAM. W Muzeum Ziemi znajdują się także kolekcje minerałów i skamieniałości z Polski i ze świata. Często odwiedzane jest także lapidarium, czyli ogród skalny. Dzięki wystawie multimedialnej przygotowanej w wirtualnej rzeczywistości, goście muzeum mogą zanurzyć się w wirtualnym świecie.

Siedziba znajduje się w budynkach: Collegium Geographicum oraz Collegium Geologicum na Kampusie Morasko.  W nowoczesnych budynkach usytuowanych na Kampusie Morasko studenci korzystają z pracowni komputerowych i laboratoriów, cyfrowego archiwum kartograficznego oraz biblioteki. W ich sąsiedztwie zlokalizowane jest właśnie Muzeum Ziemi oraz wspomniany park.

Warto uczestniczyć w wydarzeniach wydziału!

Wydział organizuje także wiele ciekawych wydarzeń – wykłady, spotkania, kluby. Jedną z propozycji jest Dzień Geografa i Geologa, który w 2021 roku odbywa się pod hasłem „Polskie Geoparki”. Kolejne ciekawe wydarzenie to międzynarodowy GeoNight. Corocznie odbywają się również Dni Turystyki, a geolodzy hucznie świętują Barbórkę.

Dni Turystyki to festiwal podróżniczy organizowany przez studentów Turystyki i Rekreacji. Ma na celu przybliżenie kultury oraz geografii najróżniejszych zakątków świata. Dzięki tej imprezie można poznać smak świata i poczuć się jak w drodze. Pokazy slajdów i prelekcje takich podróżników jak Marek Kamiński, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Michał Kochańczyk, Piotr Chmieliński, Jacek Teler, Piotr Morawski czy Jacek Govenlock przyciągały wielu miłośników turystyki, a sale niemal pękały w szwach

Oferta Wydziału

Wydział oferuje studia licencjackie (3 letnie) na kierunkach: geografia (specjalności: ekologia miasta, geo – grafika, geonanaliza społeczno  ekonomiczna, hydrologia meteorologia i klimatologia); turystyka i rekreacja; zarządzanie środowiskiem; geologia oraz inżynierskie (3,5 letnie): geodezja i kartografia, geoinformacja, geologia.

W ofercie znajdują się również studia magisterskie (2 letnie): geografia, geologia, turystyka i rekreacja, zarządzanie środowiskiem oraz magisterskie (1,5 letnie): geoinformacja, geologia, kartografia i geomatyka.

Wydział proponuje także studia podyplomowe: geologia w praktyce i administracji, geoinformacja, turystyka system modułowej aktywizacji rynku turystycznego,  efektywne zarządzanie obszarem turystycznym.

Zobacz kierunki!

Zachęcamy do odwiedzenia strony wydziałowej oraz do obserwowania profilu na FB.