Data publikacji w serwisie:

Publikacje, staże naukowe i liczne stypendia jeszcze przed trzydziestką

Katarzyna Pydzińska-Białek z Wydziału Fizyki UAM może pochwalić się sporym dorobkiem naukowym. W czasie studiów i doktoratu była laureatką kilkunastu programów stypendialnych. Ma na koncie też publikacje i staże naukowe, a nie ukończyła jeszcze 30. roku życia.

- Dwa razy stypendium ministra, raz stypendium marszałka województwa wielkopolskiego, rektora również dwa razy (na doktoracie - bo w sumie pięć razy – jeśli uwzględnić studia), Diamentowy Grant, Preludium z NCN również raz – wylicza z wyraźnym trudem. Teraz do tej listy może dopisać Stypendium Miasta Poznania, które właśnie otrzymała.

Swoją karierę naukową rozpoczęła już na II roku studiów. Zajmuje się badaniami nad ogniwami słonecznymi. . Obecnie zajmuje się modnym w środowisku naukowym tematem: fotoogniw perowskitowych. W swojej pracy skupia się na opisie transportu elektronów: w jaki sposób się on odbywa, z jaką szybkością zachodzą poszczególne etapy tego transportu. Stara się też dociec, dlaczego dochodzi do utraty ładunku.

- Mam świadomość, że ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie badań nad ogniwami perowskitowymi. To na urlopie macierzyńskim utwierdziłam się w przekonaniu, że właśnie to chcę robić w życiu. Że te badania są bardzo potrzebne. I to nie tylko w mikroskali mojego życia, pracy i dokonań naukowych, ale też w perspektywie całej naszej planety – twierdzi.

Na czym dokładnie polegają badania prowadzone przez naukowczynię z UAM? Więcej dowiecie się z artykułu dostępnym na stronie "Życia Uniwersyteckiego".

Fot. Adrian Wykrota