Data publikacji w serwisie:

Studenci UAM jadą na badania do Ugandy

14 czerwca grupa studentów z Wydziału Biologii UAM wylatuje do Ugandy na Kurs Biologii Tropikalnej. Uczestnicy będą mieli okazję poznać unikalne środowisko lasu równikowego zlokalizowanego w Parku Narodowym Kibale.

Specjaliści z UAM zajmujący się od lat owadami, ssakami naczelnymi, niesporczakami czy ptakami, pokażą studentom specyfikę środowiska tropikalnego.

Studenci zapoznani zostaną, poprzez prowadzenie mini-projektów badawczych, z metodyką badania naczelnych, ptaków, owadów i innych bezkręgowców poprzez obserwacje, filmowanie, nagrywanie, łapanie, mierzenie i analizowanie uzyskanych wyników. W efekcie wszystkie te sposoby mają przyczynić się do lepszego zrozumienia przez nich na czym polega fenomen tropikalnego boomu bioróżnorodności.

Zajęcia w bieżącym roku zostały zorganizowane dla wybranych w drodze konkursu studentów Wydziału Biologii  i sfinansowane w całości przez władze Wydziału Biologii i Rektora UAM. Prowadzone będą przez dr hab. Małgorzatę Arlet (Instytut Antropologii - prymatolog, która w Kibale NP pracowała naukowo wiele lat nad ssakami naczelnymi, dr hab. Freerka Molleman'a (entomologa z Zakładu Zoologii Systematycznej, badającego od wielu lat motyle w Ugandzie), dr hab. Łukasza Kaczmarka (Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt) specjalistę od niesporczaków, niezniszczalnych bezkręgowców, które bada od Arktyki do równika), oraz ornitologów specjalizujących się w badaniu komunikacji dźwiękowej ptaków - dr Pawła Szymańskiego i prof. Tomasza Osiejuka (Zakład Ekologii Behawioralnej) - od ponad dziesięciu lat prowadzących prace w Afryce.

Kurs ma być organizowany w kolejnych latach, również dla studentów i badaczy z innych wydziałów UAM. Organizatorzy uważają, że jest możliwość przyłączenia się do wyjazdów studentów z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, dla których zrobienie reportażu z zajęć biologów lub z życia lokalnej ludności może być stażem życia. Dla studentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych ostatnie resztki afrykańskich lodowców mogą być nie lada gratką, zwłaszcza że niektóre w Ugandzie za ok. pięć lat przestaną istnieć ! Tak naprawdę nie stawiamy żadnych ograniczeń na przyszłość, po prostu chcielibyśmy dołączyć do ligi najlepszych światowych uniwersytetów, które takie kursy organizują, a w Polsce są wciąż nieliczne.

Więcej informacji o przebiegu Kursu Biologii Tropikalnej będziemy zamieszczali na bieżąco.