Data publikacji w serwisie:

Uwolnij się od schematów, a zrozumiesz więcej! Studiuj filozofię na UAM

Wydział Filozoficzny UAM stwarza niepowtarzalną okazję do spotkania najlepszych naukowców oraz do rozpoczęcia interdyscyplinarnych badań. To wyjątkowa możliwość połączenia inspirujących wykładów i doświadczenia miasta tętniącego życiem. Poznański Wydział jest jednym z największych ośrodków filozoficzny w Polsce, będąc rozpoznawalną i szanowaną marką. Filozofia poleca się także jako drugi kierunek studiów!

Gdzie będziesz studiować?

Siedzibą Wydziału jest zielony Kampus Ogrody zlokalizowany przy ulicy Szamarzewskiego, na terenie którego znajdują się budynki dydaktyczne oraz liczne udogodnienia: biblioteka, teren parkowy, strefa chilloutu, stołówka i kawiarnia, a także zadaszony parking rowerowy. Wydział jest świetnie skomunikowany z pozostałymi kampusami oraz centrum miasta za sprawą pobliskiej pętli tramwajowej (linie: 2, 7, 17 i 18) oraz przystanków autobusowych. Budynki dydaktyczne są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowymi walorami Kampusu Ogrody są pobliskie jezioro Rusałka oraz Ogród Botaniczny UAM.

Filozofia – korzyści i możliwości

Pracownicy Wydziału Filozoficznego prowadzą intensywne badania we współpracy z czołowymi przedstawicielami różnych dyscyplin naukowych. Realizują projekty badawcze na skalę międzynarodową i krajową, również o charakterze interdyscyplinarnym. Wykładowcy publikują w najlepszych wydawnictwach zagranicznych, a także często pojawiają się w mediach, gdzie komentują bieżące wydarzenia. Z myślą o studentkach i studentach filozofii Wydział co roku zaprasza na gościnne wykłady badaczy z zagranicy oraz znane osobistości ze świata kultury.

Od lat dbamy o to by studenci i studentki filozofii mieli możliwość wszechstronnego rozwoju. Dlatego zachęcamy do udziału w programach MOST i ERASMUS+, pozwalających na okresowe studiowanie na innych uniwersytetach w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej. Wydział Filozoficzne oferuje kilkadziesiąt miejsc stypendialnych na 29 zagranicznych uczelniach partnerskich. Dzięki temu studia filozoficzne stają się szansą nauki języków obcych oraz zdobycia ciekawych doświadczeń.

Studenci są dla nas najważniejsi

Na Wydziale działa też Koło Studentów Filozofii UAM, które posiada liczne sekcje tematyczne oraz studenckie czasopismo filozoficzne PRETEKSTY, stwarzające wyjątkową okazję do rozpoczęcia przygody naukowej z filozofią. Aktywny Samorząd Studentów Wydziału Filozoficznego współorganizuje liczne wydarzenia, np. Festiwal Kultury Studentów „Kulminacje”, wykłady otwarte czy konferencje naukowe.

Wydział jest otwarty na propozycje, dlatego angażuje studentów i studentki do różnych konsultacji, dotyczących np. wystroju sal dydaktycznych. Stwarza się także możliwość współpracy w ramach zajęć popularyzujących naukę, dzięki którym można zdobyć pierwsze doświadczenia dydaktyczne.

Filozofia czy komunikacja społeczna – co wybrać?

Na studiach licencjackich proponujemy naukę na kierunku FILOZOFIA specjalność komunikacja społeczna oraz na kierunku FILOZOFIA, w ramach którego po pierwszym roku studiów oferujemy możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności:

  • OGÓLNA (dla zainteresowanych klasycznymi problemami filozoficznymi),
  • ETYKA (dla zainteresowanych zagadnieniami moralnymi, problemami bioetycznymi oraz refleksją nad najnowszymi obszarami życia społecznego),

W ramach studiów magisterskich oferujemy kierunek FILOZOFIA, a po pierwszym semestrze jedną ze specjalności: OGÓLNĄ, KOMUNIKACJĘ SPOŁECZNĄ i ETYKĘ. Zajęcia dla studiów drugiego stopnia odbywają się w dwa dni każdego tygodnia, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób aktywnych zawodowo, albo studiujących jednocześnie inne kierunki. Dla absolwentów kierunków innych niż filozofia Wydział przygotował zajęcia wyrównawcze z historii filozofii i jej wybranych subdyscyplin.

Zobacz kierunki!

Dodatkowo, w ofercie znajdują się studia na kierunku dualnym POLONISTYCZNO-FILOZOFICZNYM (studia licencjackie oraz magisterskie), które dają uprawnienia do nauczania filozofii i etyki w szkole. Jest to kierunek prowadzony przez Wydział Filozoficzny wspólnie z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej.

Wybierz jako drugi, a zrozumiesz lepiej pierwszy

Filozofia jako drugi kierunek studiów to bardzo dobry wybór. Pozwala rozwinąć umiejętności logicznego myślenia, znajomość różnych metod badawczych, a także zdolności retorycznych, myślenia analitycznego oraz syntetycznego. Dzięki filozofii także etyka i kultura będą miały przed Tobą mniej tajemnic.

Filozofię możesz połączyć z dowolnym innym kierunkiem. Psychologia? Filologia? Prawo? A może studiujesz nauki biologiczne lub zdobywasz tytuł inżyniera? Dzięki filozofii wyróżnisz się na współczesnym rynku pracy jako osoba o szerokich horyzontach.

Dołącz do nas!

Studia na Wydziale Filozoficznym są wyjątkową okazją rozwijania niebanalnych zainteresowań oraz współtworzenia ważnego środowiska filozoficznego. Klasyczne piękno, dobro i prawda łączą się tu z nowoczesną refleksją nad zmieniającym się światem, ludźmi i technologiami. Wydział nieustannie dostosowuje się do oczekiwań studentów, czego efektem jest choćby powstanie w bieżącym roku pracowni multimedialnej wyposażonej m.in. w profesjonalny sprzęt do produkcji podcastów.

Więcej informacji znaleźć możesz na stronie: filozofia.amu.edu.pl i wydziałowych profilach w mediach społecznościowych – Facebook oraz Instagram. Nie zapomnij także zasubskrybować kanał poznańskiej filozofii w serwisie YouTube!

Zapraszamy na studia filozoficzne do Poznania!