Data publikacji w serwisie:

UAM z wyróżnieniem za projekt „LEGO® Education Innovation Studio – przestrzeń do zabawy, nauki i pracy"

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedynym polskim ośrodkiem akademickim, w którym powstało studio innowacji. To cenna przestrzeń dla studentów. Projekt został doceniony na wielu płaszczyznach.

Podczas trzeciej edycji konkursu na najlepiej zarządzane projekty i przedsięwzięcia w sektorze uczelnianym Leaders in University Management – LUMEN 2019, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został nagrodzony w kategorii współpraca. Wyróżnienie zostało przyznane za projekt LEIS - „LEGO® Education Innovation Studio – unikalna przestrzeń do zabawy, nauki i pracy na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu”.

Studio to przestrzeń dla studentów, wykładowców, nauczycieli i uczniów. Ma przyczynić się do rozwoju nauki, wiedzy oraz szerokiej gamy kompetencji z wykorzystaniem między innymi narzędzi robotyki. Zostało wyposażone w 100 zestawów różnych rozwiązań klocków LEGO (DUPLO, WeDo 2.0, EV3) wraz z zestawami rozszerzającymi o wartości ponad 120 tysięcy złotych.

Dzięki LEGO studenci przeprowadzają doświadczenia z zakresu fizyki, pneumatyki, a także stawiają pytania z zakresu informatyki czy matematyki.

Studio będzie również pełniło funkcję badawczą, eksperci pracujący tutaj starają się rozwinąć teoretyczne i praktyczne aspekty zastosowania metod LEGO® Education w nauczaniu w szkołach, uwzględniając wyzwania z jakimi nauczyciele muszą mierzyć się na co dzień.

W pokoju pełnym klocków LEGO odbywać się będą także seminaria i warsztaty doskonalące nauczycieli i studentów, lekcje otwarte i prowadzone przez studentów kierunków nauczycielskich, praktyki studenckie, warsztaty dla uczniów, turnieje LEGO, a także cykliczne spotkania sieci Ambasadora Przyjaznej Edukacji.

Liderka projektu dr Edyta Juskowiak wyjaśnia, że studio LEGO ma inspirować do odkrywania  uzdolnień i talentów, prowokować do szukania i kreowania własnych pomysłów, nowych rozwiązań – wykorzystując do tego proste, a jednocześnie dające niezwykłe możliwości, zestawy klocków.

Więcej informacji na temat projektu: https://leis.amu.edu.pl/