Data publikacji w serwisie:

Wyjazd do Chin i nauka w szanghajskim uniwersytecie? Z UAM to będzie możliwe!

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zacieśnia współpracę z uniwersytetem w Szanghaju, co stworzy studentom UAM możliwości wyjazdu. W planach jest jeszcze wspólne realizowanie programu kształcenia, a także prowadzenie badań naukowych.

Ośrodki akademickie przeprowadziły razem już wiele inicjatyw naukowych. Jedną nich jest chociażby listopadowy wyjazd doktorantów i wykładowców z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM do Szanghaju na konferencję naukową.

Na początku grudnia rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podpisze oficjalne porozumienie między dwoma uniwersytetami dotyczące wspólnych studiów dwudyplomowych. To rezultat bliskiej współpracy i dobrych relacji.

Podczas listopadowego pobytu 10-cio osobowa delegacja uczestniczyła w konferencji, ale też rozmawiała na temat rozszerzenia współpracy pomiędzy uniwersytetami z Poznania i z Szanghaju. Omawiano m.in. projekt studiów wspólnych, wymiany akademickiej, wspólnego programu praktyk i wzajemnego uczestnictwa w organizowanych przez oba ośrodki szkołach letnich.

W dyskusjach pojawiła się propozycja działań w 2020 roku: pomysł na zorganizowanie festiwalu polskiego filmu oraz dni kultury polskiej w Kantonie, a także organizacja wspólnej konferencji naukowej na uniwersytecie w Zhaoqing.

Kadra Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest w Chinach doceniana, o czym świadczy zaproszenie do prowadzenia wykładów gościnnych w języku angielskim dla kilkuset studentów z Uniwersytetu w Zhaoqing, oraz dla studentów polonistyki na Guandong University of Forreign Studies w Guanghzou.