Data publikacji w serwisie:

Zobacz, co oferuje Nadnotecki Instytut UAM w Pile

Nadnotecki Instytut UAM w Pile to jedna z czterech filii zamiejscowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który chcemy szerzej przedstawić kandydatom na studia.

Nadnotecki Instytut UAM w Pile swoim zasięgiem oddziaływania obejmuje przede wszystkim północną Wielkopolskę i sąsiednie województwa. Utworzenie Filii na pograniczu północnej Wielkopolski i Pomorza to jego największy atut, ponieważ stanowi on swoistą bramę do Pojezierzy Pomorskich a ekosystemy wodne są podstawowymi obiektami badań na kierunku gospodarka wodna prowadzonym w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile.

Wydarzenia

Nadnotecki Instytut UAM w Pile jest organizatorem licznych wydarzeń popularyzujących nauki przyrodnicze i ścisłe. Jednym z nich jest Festiwal naukowo-podróżniczy „WodoWskazy”. Jego celem jest popularyzacja nauk z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska wśród uczniów szkół średnich północnej Wielkopolski. Gościem festiwalu był m.in. Jasiek Mela - najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów Ziemi w jednym roku.

Instytut jest również organizatorem "Nocy w Lesie" – wydarzenia edukacyjnego poświęconego odkrywaniu nocnych tajemnic lasu. Wydarzenie ma charakter otwarty i każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników przyrody i regionu.

Jesienią Instytut na kilka dni opanowują miłośnicy gier, fantastyki i technologii informatycznych, którzy przyjeżdżają tutaj licznie z całego regionu na festiwal PILKON.

Badania naukowe

Studenci razem z kadrą naukowa angażują się też w projekty naukowo- badawcze. Od 2013 r. zespół z pilskiej filii UAM realizuje podwodne badania w stawach Tatrzańskiego Parku Narodowego, w 2018 r. naukowcy opływali jachtem Spitsbergen w poszukiwaniu morskich organizmów, a w 2020 r. studenci realizowali zajęcia terenowe na Bałtyku opływając jachtem Zatokę Pucką i Półwysep Helski.

Inicjatywy społeczne

Instytut UAM w Pile to również strefa projektów społecznych. Jednym z nich jest  „antytrawnik” - miejski park będący zaprzeczeniem tego, jak do tej pory rozumieliśmy zieleń w miastach: bez wypielęgnowanych trawników, wyznaczonych rabat i przyciętych żywopłotów. Na terenie pilskiego ośrodka powstaje również Pasieka Edukacyjna i Permakulturowy Ogród Społeczny, w tworzenie których zaangażowanych jest wielu wolontariuszy: studentów, pracowników, organizacji pozarządowych, firm i instytucji z regionu północnej Wielkopolski.

Oferta Instytutu

Wyróżnikiem Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile są praktyczne kierunki studiów - gospodarka wodna (studia licencjackie) oraz technologie informatyczne (studia inżynierskie). Studenci realizują projekty i staże w firmach zgodnie z profilem kształcenia (m.in. Quad IT Global Solutions, Signify, PGW Wody Polskie czy Spółka „Gwda”), a także rozwijają swoją aktywność na kursach nurkowych i żeglarskich.

„Studia po 16tej”

Oprócz czasu zajęć i ich częstotliwości, „Studia po 16tej” w niczym nie różnią się od tradycyjnych dziennych studiów stacjonarnych. Te same kierunki: studia licencjackie z zakresu gospodarki wodnej oraz studia inżynierskie z technologii informatycznych. Identyczny program nauczania oraz uzyskane kwalifikacje. W związku z tym studia te są bezpłatne.

Zajęcia na „Studiach po 16tej” zostaną zorganizowane tak, by umożliwić łączenie pracy ze zdobywanie wykształcenia. Wykłady i ćwiczenia odbywają się przez trzy lub cztery dni w tygodniu (zamiennie co dwa tygodnie) w godzinach od 16.00 do 19.15. Dodatkowo studenci mają zajęcia także w jedną lub dwie soboty w miesiącu.

Zobacz kierunki!

Zachęcamy do odwiedzenia strony wydziałowej oraz do obserwowania profilu na FB.