Komunikat JM Rektora

Szanowni Państwo!

Rozpoczynamy nowy, setny rok akademicki. W roku 1919 w Poznaniu rozpoczęła swą działalność Wszechnica Piastowska. To z niej wywodzą się cztery poznańskie szkoły wyższe, świętujące wspólnie początek roku akademickiego 2018/2019: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.

UAM to dziś piętnaście wydziałów i dwie inne jednostki podstawowe. Trzy wydziały - Anglistyki, Biologii oraz Prawa i Administracji – zostały wyróżnione w mijającym roku akademickim najwyższą kategorią A+. Nasza wspólnota liczy dziś ponad pięć tysięcy pracowników, w tym blisko trzy tysiące nauczycieli akademickich, wprowadzających w świat nauki i sztuki prawie 40 tysięcy młodych ludzi, kształcących się w ramach 82 kierunków i 250 specjalności. UAM ma silną pozycję w kraju, jest rozpoznawalny w Europie, widoczny w znaczących rankingach światowych.

Jesteśmy „Uniwersytetem Zaangażowanym” w badania naukowe. W minionym roku realizowaliśmy ponad 600 projektów badawczych o wartości 630 mln złotych. Wyniki badań przedstawiliśmy w ponad 8000 publikacji naukowych, z czego ponad 1200 – w czasopismach z prestiżowej listy JCR. Naszym najwyższym priorytetem pozostaje kształcenie. Według rankingu „Perspektyw” 2018 dysponujemy najlepszą ofertą programów studiów w językach obcych. Ogromne zainteresowanie wzbudzają propozycje kształcenia skierowane do różnych pokoleń: od przedszkolaków do seniorów.

Nowoczesna uczelnia nie może ograniczać swoich celów do badań naukowych i nauczania, dlatego Uniwersytet dba o realizację trzeciej misji. Rozwijamy zatem  współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, pamiętając o potrzebach naszego regionu i dbając o środowisko naturalne, a szczególnie o ochronę zasobów zielonych naszej uczelni.

Nadchodzący rok to przede wszystkim rok wielkich jubileuszy. Będziemy świętować stulecie Uniwersytetu Poznańskiego, włączymy się także w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Cztery uczelnie wspólnie opracowały bogaty program jubileuszowy, którego kulminacją będzie dzień siódmego maja 2019 roku. Najważniejszym celem obchodów jest uczczenie pamięci twórców Wszechnicy Piastowskiej oraz wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju powstałych z niej uczelni. Chcemy podsumować nasz dorobek, podjąć dyskusję nad kierunkami rozwoju, poszerzyć współpracę między uczelniami i pogłębić wiedzę o akademickich tradycjach Poznania.

Drodzy Państwo,

chcąc wprowadzić naszą Almae Matris w rok obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego z serwisem internetowym opracowanym zgodnie z najnowszymi trendami, dostosowanym do obowiązujących przepisów prawnych, w nowej szacie graficznej i oferującym nowe możliwości, na początku 2018 roku podjąłem decyzję o powołaniu zespołu odpowiedzialnego za stworzenie nowej strony. Dzisiaj mogę już to powiedzieć – udało się. Zachęcam do zapoznania się z komunikatem na temat jej wdrożenia.

Zobacz → Komunikat nt. nowego serwisu www

Oby nowy rok akademicki, który dziś inaugurujemy, był pod każdym względem pomyślny dla całej naszej wspólnoty akademickiej, czego najserdeczniej życzę.

Z poważaniem

Podpis JM Rektora

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki
Rektor

Obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Więcej na temat obchodów na stronie internetowej 100lat.amu.edu.plPrzejdź na stronę 100lat.amu.edu.pl