Data publikacji w serwisie:

28 lat temu Wisława Szymborska została Doktorem Honorowym UAM

W poniedziałek, 27 lutego, przypada 28 rocznica przyznania tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wisławie Szymborskiej, laureatce literackiej Nagrody Nobla. – Był to jedyny honorowy doktorat, który poetka przyjęła - wspomina prof. Edward Balcerzan, który był promotorem doktoratu, a także przyjaźnił się z poetką.

- Wisława Szymborska miała związki z literackim Poznaniem. Między innymi była recenzentką, brała udział w literackich czwartkach w Pałacu Działyńskich. W 1994 podczas Rady Wydziału Filologicznego zaproponowałem kandydaturę poetki. Została jednogłośnie przyjęta. Wiedzieliśmy jednak, że Wisława miała już 71 lat i była bardzo niechętna takim dużym zgromadzeniom. Jak wiadomo, była osobą bardzo kameralną – mówi prof. Balcerzan. Poetka się zgodziła, ale nie chciała, aby odbyło się to w 1994 roku, była bowiem zmęczona uroczystościami jubileuszu swoich urodzin. Zaproponowała zatem rok 1995, zdając sobie sprawę, że Rada Wydziału może się na to nie zgodzić. Rada, ponownie jednomyślnie, na to przystała.

- W związku z tym, że Wisława Szymborska urodziła się w Kórniku w Wielkopolsce, przyjęła zaszczyt i obiecała, że będzie to jedyny doktorat, który zgodzi się przyjąć i tego się do końca życia trzymała. Miała nawet propozycję wyróżnienia w Jerozolimie, ale postawiła tylko na Poznań z uwagi właśnie na jej wielkopolski rodowód – mówi prof. Balcerzan.

Jak wspomina Promotor, Wisława Szymborska nie miała żadnych problemów podczas wygłoszenia swojego wykładu w Auli. Mówiła pewnym głosem. Cała uroczystość była transmitowana w programie telewizji poznańskiej. Powstał też dodatkowy materiał filmowy z uroczystości.  - Wisława brylowała podczas rozmów i spotkań po uroczystości. Recenzentami byli prof. Marta Wyka z Krakowa oraz prof. Michał Głowiński z PAN-u. W naszym środowisku polonistycznym, literaturoznawczym, ale także w rozmowie z władzami, Wisława czuła się bardzo swobodnie, była radosna. Przypuszczam, że później ona to odchorowywała, ale może i nie – dodaje prof. Balcerzan.

Przypomnijmy, że rok 2023 ogłoszono rokiem Wisławy Szymborskiej, przypada bowiem setna rocznica jej urodzin. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym poznamy bliżej twórczość poetki. W niedzielę 7 maja odbędzie się Koncert Majowy poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej, a galę poprowadzi prof. UJ Michał Rusinek, były sekretarz poetki-noblistki.  Na wtorek 9 maja planowany jest warsztat ze slamu poetyckiego. Spotkanie poprowadzi Dagmara Świerkowska-Kobus, doktorantka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz badaczka slamu. Z kolei w piątek 12 maja odbędzie się konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej.

Jesienią UAM zaprasza do udziału w dwóch spotkaniach. Pierwszym z nich będzie internetowy wykład „Wisława Szymborska: obmyślanie świata” zrealizowany przez Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM oraz prof. Piotra Śliwińskiego, kierownika Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

17 listopada odbędzie się Wielkie Czytanie Wisławy Szymborskiej z udziałem przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, świata kultury oraz samorządu.

Fot. Archiwum UAM (na zdjęciu Wisława Szymborska oraz ówczesny rektor UAM prof. Jerzy Fedorowski)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048