Data publikacji w serwisie:

30 lat sinologii, 10 lat Instytutu Konfucjusza w Poznaniu

Katedra Orientalistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz poznański Instytut Konfucjusza podsumowują 30-lecie istnienia sinologii w Poznaniu oraz dekadę działalności w mieście Instytutu.

Z tej okazji zapraszają na konferencję pod hasłem „Metamorfozy” połączoną z warsztatami dla studentów, która odbędzie się w dniach 19-21 listopada.

Wśród tematów podejmowanych przez prelegentów, którzy mówić będą w języku angielskim i chińskim, znajdą się m.in. takie zagadnienia, jak azjatycki przełom w poznańskiej neofilologii (wykład inauguracyjny), tożsamość Hong Kongu w tradycyjnym teatrze chińskim czy możliwość tworzenia literatury przez sztuczną inteligencję.

Zakład Sinologii w Poznaniu powstał w październiku 1988 roku. Początkowo była to niewielka grupa studentów, którzy pracowali nad materiałami domowymi, ponieważ nie było dostępu do chińskich podręczników. Od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych kierunków w Poznaniu, co roku gromadzi 40 studentów. Znaną absolwentką sinologii na UAM jest Dominika Kulczyk. W 2008 roku na Uniwersytecie powstał Instytut Konfucjusza. Zarówno Zakład Sinologii, jak i Instytut Konfucjusza zmieniają się, tak jak zmieniają się Chiny, kraj znajdujący się w centrum zainteresowania obu jednostek. Konferencja zamierza skupić się na metamorfozach, które dotyczą wszystkich sfer życia w Chinach: języka, literatury, polityki, kultury, historii, etc.

Pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia spotkają się w Collegium Minus, drugiego i trzeciego dyskutować będą w DS Jowita. Otwarcie konferencji odbędzie się o godz. 10:00 w Auli Lubrańskiego. (ak)

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://koconference-3010.home.amu.edu.pl