40 lat UAM w Kaliszu

We wtorek 17 października Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu zainaugurował nowy rok akademicki oraz obchody 40-lecia UAM w Kaliszu.

- Zalążki obecności Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu sięgają lat 80. ubiegłego wieku – przypomina prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału. - Można by żartobliwie powiedzieć, że wszystko zaczęło się w święto amerykańskiego Dnia Niepodległości w roku z Orwellowskiej powieści: 4 lipca 1984 roku powołano, na mocy porozumienia rektora UAM z wojewodą kaliskim, Zakład Nauczania Początkowego w Kaliszu Instytutu Pedagogiki UAM w Poznaniu – dodaje prof. Piotr Łuszczykiewicz.

W 1987 roku utworzono Zakład Wychowania Plastycznego, a roku 1988 r. rozpoczął działalność Zakład Wychowania Muzycznego. W 1991 utworzono Kolegium Pedagogiczno-Artystyczne w Kaliszu UAM w Poznaniu, przekształcone w 1996 r. w Instytut Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. 25 marca 2002 roku Senat UAM powołał Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, który od 2018 roku jest jednocześnie Filią UAM w Kaliszu.

W 2009 roku do użytku oddano nowe skrzydło Wydziału, przy ulicy ul. Nowy Świat 28-30. W budynku znalazła się aula konferencyjno-koncertowa na ponad 400 miejsc, uniwersytecka galeria sztuki, a także jedna z najnowocześniejszych bibliotek akademickich w Polsce. W 2014 roku powstało drugie skrzydło budynku, mieszczące sale multimedialne, projektowe i muzyczne oraz salę kameralną. Jednocześnie WP-A przekazał Miastu Kalisz dwa użytkowane wcześniej budynki, ograniczając lokalizację do rozległego kampusu przy Nowym Świecie 28-30, który mieści również Dom Studenta.

Na WP-A prowadzone są następujące kierunki studiów: pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, filologia angielska z pedagogiką, filologia angielska w edukacji, filologia polska, ochrona dóbr kultury, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo.

WP-A wydaje prestiżowe czasopismo „Studies in Second Language Learning and Teaching”. Jest beneficjentem programu operacyjnego Uniwersytet Jutra, realizuje wymianę Erasmus. W sieci polskich uczelni „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” WP-A wspiera obszar Arts, Humanities and Social Sciences. Uczestniczy także w kampusie europejskim w ramach konsorcjum EPICUR.

- Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma unikalną specyfikę, łącząca naukę, dydaktykę, sztukę i niepowtarzalną atmosferę przenikania się humanistyki – filologicznej, pedagogicznej, kulturowej – muzyki, plastyki i mediów w wielu specjalnościach - podkreśla dziekan WP-A prof. Piotr Łuszczykiewicz.

Fot.  Adrian Jarzębowski

Agnieszka Książkiewicz