Data publikacji w serwisie:

Ania na uniwersytecie

“Ania z Zielonego Wzgórza”, a może “Anne z Zielonych Szczytów”? Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu, w dniach 28-30 września, spotkają się naukowcy i miłośnicy twórczości Lucy Maud Montgomery, aby wziąć udział w konferencji naukowej 110 lat “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery w Polsce. Recepcja, przekłady, nowe odczytania i perspektywy badawcze. Organizatorzy wydarzenia przypominają, że pierwszy polski przekład “Anne of Green Gables” w tłumaczeniu R. Bernsteinowej, ukazał się w 1911 roku.

- Po stu dziesięciu latach “Ania z Zielonego Wzgórza”, pierwsze polskie wcielenie “Anne of Green Gables” kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, wciąż budzi żywy oddźwięk - podkreśla prof. Ewa Rajewska z WFPiK UAM. - Chcemy o tym fenomenie porozmawiać, w perspektywie interdyscyplinarnej: socjologicznej, historycznej, literaturoznawczej, przekładoznawczej, skupiając się na recepcji, adaptacjach, kwestiach obyczajowych i emancypacyjnych. Bardzo się na tę rozmowę cieszymy i zapraszamy wszystkich, którzy zechcą się do niej włączyć lub tylko jej przysłuchiwać - dodaje prof. Rajewska.

Dyskusję naukowców uzupełni seria wydarzeń towarzyszących:

  • spotkanie z autorami blogów o twórczości i biografii Lucy Maud Montgomery: Agnieszką Maruszewską, Michałem Fijałkowskim i Stanisławem Kucharzykiem (środa 28 IX, Salon Mickiewicza Collegium Maius, 18:00)
  • spotkanie z tłumaczami powieści: Anną Bańkowską, Pawłem Beręsewiczem i Agnieszką Kuc (czwartek 29 IX, Sala Wielka CK Zamek, 18:00)
  • wystawa archiwalnych wydań powieści kanadyjskiej pisarki (Salon Mickiewicza Collegium Maius)
  • seans filmowy (piątek 30 IX, s. 327 Collegium Maius, 15:00).

Wykłady plenarne wygłoszą dr Laura Robinson, prof. Piotr Oczko, dr Agnieszka Maruszewska i dr Michał Fijałkowski.

Konferencja będzie transmitowana na profilu Zespołu ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą WFPiK UAM (https://www.facebook.com/zespol.dzieciecy), natomiast spotkanie z tłumaczami - na profilach Zamek Czyta (https://www.facebook.com/ZamekCzyta) oraz Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (https://www.facebook.com/ckzamek).

Patronat honorowy nad konferencją objęła JMR UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Szczegółowy program spotkania 110 lat “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery w Polsce. Recepcja, przekłady, nowe odczytania i perspektywy badawcze znajduje się w załączniku.

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
Konferencja-110-lat-Anne-of-Green-Gables-w-Polsce.pdf 23.09.2022 Agnieszka Książkiewicz
PDF
Pobierz PDF Konferencja-110-lat-Anne-of-Green-Gables-w-Polsce.pdf(2.8 MB)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048