Data publikacji w serwisie:

Archeologia i sztuka

Odkrycia archeologów na Placu Kolegiackim i historia Kolegiaty pw. Św. Marii Magdaleny to tematy fotografii, które od poniedziałku, 8 października, będzie można oglądać na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Umultowska 89d).

Przypomnijmy, że w ramach prac badaczy z UAM odsłonięto już około 25% powierzchni dawnej Kolegiaty. Odkryciem o randze światowej jest pochówek z końca XVI, początków XVII wieku ze śladami kraniotomii (odcięcie pokrywy czaszki w trakcie sekcji). Wśród najważniejszych znalezisk naukowców są także: skarb monet z czasów jagiellońskich, pochówek duchownego z zachowanymi pozostałościami szat – ornatem, fragmenty dzwonu, który rozbił się w trakcie ostatniego pożaru Kolegiaty czy warkocz z XVII lub XVIII wieku, ochrzczony już warkoczem (spod) Marii Magdaleny.

Wernisaż wystawy „Projekt Kolegiata” rozpocznie się  w poniedziałek o godz. 17:00. Można będzie ją oglądać do 2 grudnia. Kuratorką ekspozycji jest Paulina Brelińska. Prace wykopaliskowe na terenie Placu Kolegiackiego realizowane są przez zespół archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierownictwem prof. Marcina Ignaczaka. Projekt finansowany jest przez Urząd Miasta Poznania.