Data publikacji w serwisie:

Budynki UAM wśród nominowanych w konkursie na architektoniczną wizytówkę Poznania

Podczas 25-letniej historii konkursu Jana Baptysty Quadro nagrodę na najlepsze projekty architektoniczne otrzymały aż trzy budynki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Wydział Matematyki i Informatyki (2002), budynek biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej (2009) i budynek Wydziału Prawa i Administracji (2010). Teraz, podczas jubileuszowej odsłony tego prestiżowego wyróżnienia, właśnie te budynki zostały nominowane w konkursie na nową architektoniczną wizytówkę Poznania.

Głosy w plebiscycie na Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania imienia Jana Baptysty Quadro można oddawać do 15 września, na stronie https://www.poznan.pl/srebrny-quadro/ Znalazły się tam opisy uniwersyteckich budynków, kandydatów na miejską wizytówkę:

Nagrodę Quadro za 2002 rok otrzymał Jerzy Gurawski za projekt gmachu Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Prosta, modernistyczna bryła dobrze wpisuje się w okoliczny, zielony krajobraz. Obiekt koresponduje także z innymi budynkami uczelni dzięki zastosowaniu na elewacji białego tynku oraz żółtej cegły. Ciekawym elementem są klatki schodowe. Zaprojektowano je częściowo w przeszklonych wykuszach.

Nagrodę Quadro za rok 2009 otrzymały pracownie: APA Jacek Bułat, Neostudio Architekci i Consultor za projekt biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.  Elewację budynku architekci podzielili na pół dolną wykonano z piaskowca, górną zaś niemal całkowicie ze szkła. To połączenie pozwoliło wkomponować bibliotekę w niełatwą dla projektantów przestrzeń, pomiędzy modernistyczny gmach Urzędu Wojewódzkiego a historyczny budynek Collegium Maius.

Nagrodę Quadro za rok 2010 otrzymała Pracownia Architektoniczna 1997 Krzysztof Frąckowiak za projekt budynku Wydziału Prawa i Administracji UAM. Nowe Collegium Iuridicum znajduje się przy al. Niepodległości. Pięciokondygnacyjny obiekt zawiera kilkanaście sal wykładowych, w tym aulę na 400 osób. Większość elewacji to połączenie szkła z miedzianą siatką. Najbardziej przykuwa jednak uformowana w elipsoidalny kształt elewacja auli, która jest wykonana z oksydowanej miedzi.

Srebrny Quadro to nagroda, której jurorami są mieszkańcy Poznania. W ramach internetowego plebiscytu wskażą najlepszy obiekt architektoniczny, jaki powstał w stolicy Wielkopolski przez ostatnie dekady.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, którą zaplanowano na 18 października.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048