10 grudnia, w ramach akcji „Daj zielone światło ludziom na granicy” (#dajzieloneswiatlo) zainicjowanej przez Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, budynki poznańskich instytucji publicznych zostaną oświetlone na zielono. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Nawiązując do akcji zapalania zielonych świateł w oknach domów mieszkańców i mieszkanek strefy przygranicznej, którzy w ten sposób sygnalizują chęć niesienia pomocy, organizatorzy akcji chcą 10 grudnia symbolicznie „dać zielone światło” tym, którzy chcą się ubiegać o ochronę międzynarodową w naszym kraju. Domagają się, aby państwo polskie respektowało prawa człowieka i zapisy Konwencji Genewskiej, której jest sygnatariuszem.
W ramach akcji podświetlone zostaną – za pomocą lampionów w oknach, zielonych lampek i reflektorów – m.in. Rektorat UAM, Teatr Polski, CK ZAMEK, Biblioteka Główna UAM i budynki wydziałów UAM. Światła zabłysną 10 grudnia po godz. 16.00.
Uniwersytet zachęca mieszkańców i mieszkanki Poznania do włączenia się do akcji przez wystawianie w swoich oknach zielonych lampek (i umieszczania ich zdjęć w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #dajzieloneswiatlo) oraz do udziału w innych działaniach na rzecz ludzi na granicy i pomagających im osób i organizacji. Akcja odbywa się pod patronatem JM Rektorki UAM prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r., w której zawarte zostało prawo do azylu. Realizacją tego prawa jest Konwencja Genewska z 1951 r. i Protokół Nowojorski z 1967 r., które gwarantują uchodźcom prawo do ochrony.
Dodatkowe informacje można znaleźć w mediach społecznościowych: