Data publikacji w serwisie:

Częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022

We wtorek, 25 października, nastąpi jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku - częściowe zaćmienie Słońca. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej.

W Poznaniu w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:11, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:18, a zjawisko zakończy się o 13:25.

W dniu zaćmienia w parku przy budynku Obserwatorium na ul. Słonecznej 36 odbędą się pokazy nieba, przygotowane przez pracowników Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM oraz członków Astronomicznego Koła Naukowego. – Zapraszamy wszystkich chętnych w godzinach 11:00-13:30 – zachęca Jakub Tokarek z OA i zastrzega, że w przypadku niekorzystnej pogody (pełnego zachmurzenia, deszczu) pokazy nie odbędą się.

Można będzie również śledzić transmisję live z wydarzenia. Link do transmisji pojawi się bliżej dnia wydarzenia na profilu FB Obserwatorium.

Warto pamiętać, że podczas obserwacji zaćmienia zaleca się szczególną ostrożność.

Pod żadnym pozorem nie spoglądamy na tarczę słońca przez teleskopy lub lornetki niewyposażone w odpowiednie filtry (np. folia słoneczna Baader) – przestrzega Jakub Tokarek.

Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest metoda projekcji ekranowej. Można również obserwować zjawisko przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Słońca. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce również może uszkodzić wzrok, dlatego polecamy krótkie sesje obserwacyjne – dodaje Jakub Tokarek.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048