Data publikacji w serwisie:

Czym i jak zastąpić lit?

Prof. Nitash Balsara, chemik z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, wybitny uczony w obszarze optymalizacji działania baterii litowo-jonowych gościł na UAM. Przyjechał na zaproszenie prof. Michała Banaszaka, prorektora ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką.

- Z prof. Balsarą współpracuję od wczesnych lat 90, mieliśmy okazję napisać kilka artykułów w obszarze fizyki polimerów. Badania te są również wykorzystywane do optymalizacji działania baterii litowo-jonowych. Warto też zwrócić uwagę, że współpracownikiem prof. Balsary jest Steven Chu laureat nagrody Nobla z fizyki w roku 1997- mówi prof. Banaszak.

Wybitny chemik z Uniwersytetu Kalifornijskiego we wtorek 17 października wygłosił wykład na Wydziale Chemii UAM. Punktem wyjścia było uznanie zwiększającego się stężenie dwutlenku węgla w atmosferze jako głównego czynnika powodującego niekorzystne zmiany klimatu. Prof. Balsara wykazał, że istotne zmniejszenie tego stężenia jest niemożliwe i przedstawił, po raz pierwszy w Poznaniu, dowody na poparcie tej tezy oparte na termodynamice i szacowaniu entropii.  Zatem jedyne co możemy zrobić dla stabilności klimatu – zdaniem wykładowcy – to zmniejszać emisję CO2 i pod tym kątem. Prof. Balsara przeanalizował główne technologie chemiczne stosowane do wytwarzania, magazynowania i wreszcie dostarczania energii.

Jako dwie najbardziej obiecujące technologie w obszarze dostarczania energii wymienił i porównał technologie wodorowe z technologiami opartymi na bateriach litowo-jonowych. Podkreślił, że jeśli chodzi o emisyjność CO2, baterie litowo-jonowe są lepszym wyborem ze względu na możliwość wielokrotnego ładowania. Natomiast ograniczeniem tej technologii jest dostępność litu na Ziemi. Wykład został zakończony niezwykle istotnym pytaniem: czym i jak zastąpić lit?

Wykład prof. Nitasha Balsary zorganizowany został w Szkole Nauk Ścisłych UAM i odbył się wspólnie z mini-konferencją nt. chemicznych źródeł energii. Kolejny wykład z tego cyklu wygłosi prof. Jerzy Kaczorowski z Wydziału Matematyki i Informatyki 5 grudnia o godz. 16.00 Zatytułowany będzie "Spacer po ogrodach Królowej Nauk".

Fot. Martyna Płaczek

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048