Data publikacji w serwisie:

„Dąb Stulecia” rośnie na Morasku

Drzewo, które upamiętnia Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, rośnie już na Kampusie Morasko. „Dąb Stulecia” został posadzony przy Wydziale Biologii UAM 26 września, w dniu ostatniego posiedzenia Rady Wydziału,  To dąb szypułkowy o wysokości około 3 metrów.

- Chcieliśmy tą symboliczną uroczystością dać wyraz pamięci o 100-letniej historii Uniwersytetu Poznańskiego, która zbiega się ze 100-leciem Powstania Wielkopolskiego i 100-leciem Odrodzenia Państwa Polskiego – mówi dziekan Wydziału Biologii, prof. Przemysław Wojtaszek. – Dąb, symbol dostojeństwa i siły, jest idealnym wyborem. Z jednej strony obrazuje owo dostojeństwo Uniwersytetu, w znaczeniu tak pięknie opisanym przez Kazimierza Twardowskiego. Z drugiej, żyjąc, rosnąc i rozwijając się, pokazuje, że nie zamykamy się w historii i obchodzeniu rocznic, ale idziemy do przodu, ku górze, ku szczytom - wszak dąb to również najwyższe polskie drzewo. No i nawiązujemy do przepięknych przykładów historycznych dębów polskich: do „Bartka”, Dębów Rogalińskich, czy „Chrobrego”. Wszystkie one są dębami szypułkowymi, tak jak nasz „Dąb Stulecia” – wyjaśnia prof. Wojtaszek.

„Dąb Stulecia” został przycięty, aby lepiej się ukorzenić w warunkach Moraska. Na żołędzie trzeba będzie nieco poczekać – dęby późno osiągają zdolność do rozmnażania, według różnych źródeł może to potrwać nawet kilkadziesiąt lat. – Idealną koincydencją byłoby, gdyby żołędzie pojawiły się na 150-lecie UAM – mówi z uśmiechem dziekan Wojtaszek.

Drzewo nie jest pierwszym tego typu. Wokół Collegium Biologicum rosną już drzewa upamiętniającej wybitnych profesorów Wydziału oraz Noblistów, którzy odwiedzili wydział.

Fot. Wydział Biologii UAM

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048