Data publikacji w serwisie:

Dekada po angielsku

23 i 24 maja Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na kulminację obchodów 10-lecia. Pierwszego dnia w budynku Collegium Heliodori Święcicki przy ul Grunwaldzkiej o 15.30 rozpocznie się dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości pod hasłem WA: past, present & future challenges…. Zaplanowano także prezentację projektów studenckich oraz przygotowane przez studentów przedstawienie. We wtorek o godz. 18.00 odbędzie się koncert WA śpiewa (wystąpią Katarzyna Rościńska i Celina Cieślak). Szczegółowy program jubileuszowych uroczystości dostępny jest na stronie Wydziału: https://wa.amu.edu.pl/wa/10_lat_wa

Wydział Anglistyki UAM, który rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 2012 roku, jest największym ośrodkiem studiów anglistycznych w Polsce i w Europie. Tradycje anglistyki w Poznaniu sięgają 1903 roku. To jedyna anglistyka w Polsce uprawniona do nadawania stopni doktora nauk humanistycznych (w zakresie językoznawstwa i literatury) i doktora habilitowanego (w zakresie językoznawstwa).

W 2021 roku Wydział po raz czwarty zajął pierwsze miejsce w rankingu kierunków studiów Perspektyw. WA znalazł się na szczycie podium w kategorii „Filologia angielska”, a studia niderlandystyczne realizowane na Wydziale znalazły się w grupie najlepszych w Polsce kierunków w kategorii "Filologie obce (bez anglistyki) i lingwistyka".

Na wydziale funkcjonują liczne laboratoria, w tym otwarte niedawno Laboratorium Psychofizjologii Języka i Afektu PoLA Lab. Prowadzone tam badania mają na celu między innymi zrozumienie, w jaki sposób komunikujemy emocje, kiedy mówimy różnymi językami, kiedy podejmujemy decyzje oraz kiedy myślimy kreatywnie. Na Wydziale Anglistyki działa także oddział Bilingualism Matters prowadzący badania nad dwu- i wielojęzycznością. Zespół BM stawia sobie za cel zwiększanie świadomości na temat zalet dwu- i wielojęzyczności oraz wyzwań jakie stwarzają.

Wydział prowadzi stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie i magisterskie w zakresie filologii angielskiej, stacjonarne i zaoczne studia doktoranckie oraz stacjonarne studia licencjackie i magisterskie w zakresie filologii niderlandzkiej.

Początkowo Wydział funkcjonował w Collegium Novum. Jego aktualną siedzibą jest Collegium Heliodori Święcicki przy ul. Grunwaldzkiej, a kieruje nim prof. Joanna Pawelczyk.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048