Delegacja z Guangdong University of Foreign Studies z wizytą na UAM

1 lipca UAM gościł delegację z partnerskiej uczelni Guangdong University of Foreign Studies (GDUFS) w Kantonie w Chinach. Jest to uniwersytet, z którym współpracuje Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, a także inne wydziały. W GDUFS od lat funkcjonuje program studiów polonistycznych (jeden z dwóch w Chinach), który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Delegacji przewodniczył Przewodniczący Rady Uniwersytetu - P. Yuoqi SHI.

Towarzyszyli mu:
prof. Yinhui MAO, Dean of Center for Foreign Literature and Language;
Peng ZHOU, Office of International Affairs
Haihui LING, Faculty of European Languages and Cultures;
Mengyuan WANG, Faculty of European Languages and Cultures.

Goście mieli okazję odwiedzić Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, gdzie spotkali się z władzami dziekańskimi, rozmawiając o pogłębieniu współpracy; następnie goście odwiedzili Centrum Zaawansowanych Technologii, po którym oprowadził ich dyrektor, prof. Artur Stefankiewicz, oraz inne budynki na kampusie Morasko, także Welcome Center UAM, gdzie Pracownicy Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej przedstawili Uniwersytet oraz opowiedzieli o programie wymiany bilateralnej i aktywnościach dla studentów zagranicznych w trakcie roku akademickiego.

Następnie Delegacja spotkała się z JMR prof. Bogumiłą Kaniewską oraz prorektorem prof. Rafałem Witkowskim. Podczas tego spotkania podpisany został list intencyjny o tworzeniu wspólnych programów studiów i współpracy naukowej między uczelniami. - Otwiera to nową perspektywę dla tego rodzaju aktywności, zwłaszcza po zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli RP w podróżowaniu do Chin. Docelowo planowane jest utworzenie trzech wspólnych kierunków studiów magisterskich, a także wspólne organizację szkół letnich. GDUFS i UAM są uczelniami o zbliżonych obszarach badawczych, podobnej strukturze i celach strategicznego rozwoju, a każdy nowy rok przynosi nowe wspólne inicjatywy - mówi prorektor prof. Rafał Witkowski.

Fot. Władysław Gardasz/Fot. CZT

Agnieszka Książkiewicz