Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zorganizowano Ogólnopolską Konferencję Naukową z okazji obchodów 100-lecia pierwszych wyborów parlamentarnych w Polsce. Współorganizatorami konferencji byli: Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze.
Wybory od lat stanowią przedmiot badań naukowych, ponieważ są jednym z podstawowych mechanizmów demokracji. Podczas konferencji przybliżono standardy demokratycznych wyborów, praktyczne problemy związane ze stosowaniem prawa wyborczego, wpływ regulacji prawnych na wyniki wyborów, a także wpływ mediów czy geografii na wybory.
- Debatujemy nad tematem istotnym i aktualnym - mówił podczas wydarzenia prof. Tadeusz Wallas, Prorektor UAM ds. kadry i finansów - Tak się szczęśliwie składa, że niedawno minęło 100 lat od pierwszych wyborów. Ten okres to doskonały czas, aby pokusić się o analizy, oceny i sformułowania wniosków. Nie ulega wątpliwości, że badając dzieje wyborów w Polsce będziemy mogli spojrzeć na kondycję zmiennych losów polskiej demokracji, bo jakość wyborów ma bezpośredni wpływ na kondycję demokratycznego systemu politycznego - dodał prof. Wallas.
Uczestnikami byli nie tylko naukowcy, ale również członkowie Państwowej Komisji Wyborczej (Wojciech Hermeliński – przewodniczący PKW), pracownicy administracji wyborczej, politycy, przedstawiciele samorządu oraz organizacji pozarządowych, a także sędziowie (prof. Jacek Sobczak, Jerzy Stępień), adwokaci i radcy prawni, co stworzyło szerokie pole do dyskusji nie tylko nad teoretycznymi aspektami przeprowadzania wyborów, ale także nad wymiarem praktycznym stosowania prawa wyborczego.
Fot. Przemysław Stanula