Data publikacji w serwisie:

Dni Doktoranta na UAM

Czy wypalenie zawodowe może dotyczyć także doktorantów? Jak w swojej pracy naukowej uniknąć nierzetelności? To tylko niektóre z zagadnień, nad którymi pochylą się uczestnicy Dni Doktoranta – wydarzenia, które rozpoczęło się na uczelni w środę i potrwa do czwartku.

Spotkanie odbywa się w formie online. Jego uczestników powitali: rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz prorektor prof. Przemysła Wojtaszek.

- Jeśli chodzi o los doktorantów, ostatnich kilka lat to był czas dosyć burzliwy - mówiła prof. B. Kaniewska. - Zmieniały się dosyć radykalnie niektóre przepisy, zmienił się także sposób organizacji kształcenia doktorantów. Jesteśmy na końcu organizacji podwójnej, studium doktoranckiego i szkół doktorskich. Wiele rzeczy w zakresie organizacji pracy w szkołach doktorskich zostało zmienione, ulepszone. Niestety, taki jest los pionierów, że muszą przecierać szlaki, co nie zawsze jest łatwe - dodała rektorka. Prof. B. Kaniewska pokreśliła też, jak ważna jest wiara we własne siły: - Chciałabym państwa zachęcić, żebyście odważnie sięgali po te możliwości, które się otwierają. Żebyście państwo w konkursach, które otwieramy dla was w ramach ID-UB, w konkursach, które otwierane są poza uniwersytetem, w konkursach Komisji Europejskiej, w grantach, startowali bez kompleksów. Bez myślenia, że może później - mówiła prof. B. Kaniewska.

- Wszystko przed wami - mówił prorektor prof. P. Wojtaszek. - Jesteście w najlepszym, najbardziej twórczym okresie waszego życia i to, w jaki sposób zbudujecie swoje prace doktorskie i w jaki sposób podejdziecie do tego wszystkiego, będzie też stanowiło podstawę do tego, w jaki sposób wejdziecie w drugi, najfajniejszy okres kariery naukowej, czyli etap podoktorancki. Jest on najfajniejszy z dwóch względów. Po pierwsze dlatego, że człowiek uwalnia się od innych i w zasadzie decyduje o tym, czym się chce zajmować, w jaki sposób chce prowadzić swoje badania. Po drugie dlatego, że najczęściej jako postdoc trafia do kogoś, kto się zajmie wszystkim innym. Nie musi się martwić o pieniądze, o całą otoczkę administracyjną i organizacyjną. Ma czas na badania - wskazywał prof. P. Wojtaszek.

Podczas Dni Doktoranta młodzi naukowcy mieli także okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego dr Agnieszki Raubo pt. “Jak uniknąć nierzetelności naukowej w pracy doktorskiej? Zagadnienia plagiatu i autoplagiatu”. Na pierwszy dzień wydarzenia zaplanowano też zaprezentowanie oferty konkursowej dla doktorantów UAM w ramach ID-UB czy omówienie zagadnienia wypalenia zawodowego wśród osób pracujących nad doktoratami. Drugiego dnia uczestnicy dowiedzą się m.in. czy po doktoracie muszą zostać na naukowym etacie, jakie są ich prawa i obowiązki, a także czym są Krajowa Rada Doktorantów oraz Centrum Wsparcia Projektów UAM.

Dni Doktoranta organizuje Samorząd Doktorantów UAM. Szczegółowy plan wydarzenia znajduje się na stronie: https://amu.edu.pl/wiadomosci/events/dni-doktoranta-uam-2022

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048