Dobre perspektywy dla kierunku lekarskiego w Pile

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czyni starania o uruchomienie w Nadnoteckim Instytucie UAM kierunku lekarskiego. Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformował w Pile o przekazaniu 40 mln złotych w obligacjach na ten cel. Środki zostaną przeznaczone na dostosowanie obiektu, w którym znajduje się filia UAM oraz zakup niezbędnego wyposażenia do przyszłego prosektorium i wielofunkcyjnego Centrum Symulacji Medycznych.

– Ja się cieszę, że wszyscy mieszkańcy Piły będą mogli korzystać z tego, że tutaj ten ośrodek akademicki, zewnętrzna placówka Uniwersytetu Adama Mickiewicza, filia, będzie rosła w siłę – powiedział szef rządu.

– Premier poinformował nas, że otrzymujemy 40 mln zł w obligacjach, jako dotacja celowa, na utworzenie kierunku lekarskiego w Pile. W przyszłym roku akademickim chcemy rozpocząć kształcenie 60 lekarzy. Środki, które pan premier przekazał, są konieczne po to, żeby dostosować infrastrukturę tego bardzo ładnego i nowoczesnego budynku do kształcenia przyszłych medyków- mówiła JMR UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. I dodała: – Chciałabym, żeby te 40 mln zł wystarczyło, ale tak nie jest. Będziemy się starali o dodatkowe pieniądze. Ponieważ mamy życzliwość lokalnych władz, liczę na to, że szybko uda nam się zdobyć wszystkie potrzebne środki.

fot. Paulina Michałek-Komorowska

Przemysław Stanula