Data publikacji w serwisie:

Dr Michał Traczyk o twórczości Alberta Uderzo

„Jest rok 50. przed naszą erą. Cała Galia została podbita przez Rzymian... Cała? Nie!” - miłośnicy komiksów o przygodach Asterixa i Obelixa wiedzą, że jedna wioska wciąż stawiała opór najeźdźcom. Współtwórcą popularnego komiksu był zmarły we wtorek, 24 marca, Albert Uderzo.

- Albert Uderzo, współtwórca komiksów o przygodach m.in. Asterixa i Obelixa, Indianina Umpa-py, wezyra Iznoguda, w pamięci czytelników zapisał się przede wszystkim jako rysownik, a po śmierci (w 1977) René Goscinnego również scenarzysta serii o przygodach niezwyciężonych Galów – mówi Kierownik Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej UAM, dr Michał Traczyk. - To seria, w której przygoda (liczne podróże głównych bohaterów) i zabawa (niezliczone gagi i przebogata galeria komicznych postaci drugoplanowych) łączą się z żartobliwie podawaną wiedzą z zakresu historii, kultury i sztuki – podkreśla dr Traczyk. Jak dodaje, pierwsza historyjka ukazała się w 1959 roku na łamach magazynu „Pilote”. Albert Uderzo narysował 34 albumy, po czym przekazał serię młodszym twórcom.

- Dziś „Asterix” to nie tylko najpopularniejszy komiks we Francji i jeden z najbardziej poczytnych tytułów w historii, ale także filmy aktorskie i animowane, podparyski park rozrywki, no i przede wszystkim rozpoznawalna na całym świecie marka – przypomina Kierownik Pracowni Komiksu BU.

Warto dodać, że Biblioteka Uniwersytecka UAM ma w swoich zbiorach wszystkie części przygód Asterixa, niektóre w kilku wydaniach (także po niemiecku, francusku i angielsku). Miłośnicy twórczości A. Uderzo znajdą w BU także takie tytuły, jak: „Janko Pistolet”, „Iznogud”, „Umpa-pa czerwonoskóry” oraz książki w języku francuskim: „Astérix de A à Z” i „Uderzo, de Flamberge à Astérix”.

Fot. www.asterix.com

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048