Data publikacji w serwisie:

Duże zwierzę pod jeszcze większą opieką

Chomik europejski z dodatkową ochroną! Przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Egzotarium w Sosnowcu podpisali w Krakowie listy intencyjne, aby jeszcze lepiej zadbać o ten zagrożony wyginięciem gatunek. “Partnerzy, w celu zachowania dla przyszłych pokoleń zasobów przyrodniczych Polski i Europy, pragną zawiązać współpracę, umożliwiającą wspólne działanie na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony chomika europejskiego” - napisano w porozumieniu. To kolejny krok w działaniach naukowców z UAM, którzy zajmują się wyjątkowym zwierzęciem.

Chomik europejski to jeden z najmniej rozpoznawalnych gatunków występujących na terytorium Polski, chociaż pojawił się na tych ziemiach już 50 tysięcy lat temu. Mierzy około 30 cm i osiąga masę do 1 kg. W całej Europie podlega ścisłej ochronie. Jest też gatunkiem "parasolowym" czyli takim, którego ochrona wpływa na ochronę dużej grupy organizmów przyczyniając się do wzrostu bioróżnorodności danego ekosystemu.

W inicjatywę na rzecz ochrony chomika europejskiego od wielu lat angażuje się prof. Joanna Ziomek z Wydziału Biologii UAM. Jak mówiła w opublikowanym w 2019 roku w “Życiu Uniwersyteckim” artykule (https://www.uniwersyteckie.pl/nauka/po-co-komu-chomik-europejski) o początkach swoich badań: “- Wielu biologów nie zdawało sobie sprawy, że chomik europejski występuje w Polsce. Lata temu na seminarium w Warszawie jeden z profesorów wstał i powiedział: o czym mówimy, o tym chomiku z terrariów? Rozmiary zwierzęcia też zaskakują. Kiedyś na jednym z festiwali nauki i sztuki ktoś mnie zapytał, czy w klatce mam świstaka. Powiedziałam, że chomika, on na to: - Ale monstrum!”.

Dodatkowe informacje o Programie ochrony Chomika Europejskiego: https://www.facebook.com/chomikeuropejski/ oraz https://uniwersyteckie.pl/nauka/chomik-europejski-skazany-na-zaglade

Fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048